|
||
|
|||||||||||||||||||
Kuglóf
Előzőleg mérjük ki az előírt alapanyagokat, majd futtassunk fel 2,5 dg élesztőt 0,4 dl langyos tejben, negyed mokkáskanál barna cukor hozzákeverésével. Amíg az élesztő kel, keverjünk habosra 9 dg szobahőmérsékletű vajat 8 dg barna cukorral. Dolgozzunk bele 1 dg vanillincukrot és 3 kisebb tojás sárgáját, majd tegyünk hozzá 0,5 kg átszitált lisztet, 2,8 dl langyos tejet, 4 dg előzőleg megmosott mazsolát, egy citrom reszelt héját, egy csipet sót, egy csipet aszkorbinsavat, valamint a felfuttatott élesztőt. (A hozzávalókat célszerű előzőleg kimérni, hogy az élesztő ne keljen túl.) Fakanállal dagasszuk kb. 30 percig, amíg az edény aljától elválva egy csomóba összehurkázódik és kisimul, majd letakarva, meleg helyen kelesszük 1 órán át. Ha mixert használunk, akkor 15 perc is elegendő a dagasztáshoz. Ez esetben a mazsolát a dagasztás végén teg 848c28i yük a tésztába, hogy a pálcák ne zúzzák szét. Amennyiben túl kemény lenne, adjunk hozzá még egy kis tejet, hogy a fánktésztánál valamivel lágyabb állagú legyen. Utána a kb. duplájára kelt tésztát lisztes kézzel jól gyúrjuk össze a tálban, majd borítsuk ki liszttel bőven megszórt deszkára, és a tetejét is belisztezve nyújtsuk ki kb. 36×36 cm méretűre. Végül csavarjuk fel, és a két végét egymásba nyomkodva formáljuk koszorú alakúra. Óvatosan felemelve helyezzük egy előzőleg vastagon kivajazott, nagyobb méretű sütőformába, és letakarva kelesszük még 50 percen át. (Jól fűtött helyiségben vagy nyáron, kánikula idején csak 40 percig kelesszük, mert különben túlkel, és nem lesz foszlós.) A kuglóf sütésére szolgáló speciális forma mérete akkor megfelelő, ha a belehelyezett tészta maximum a feléig ér, különben kifut belőle. A megkelt tésztát helyezzük előmelegített sütőbe, és erősebb tűzön süssük 5 percig, hogy felhúzódjon, majd mérsékelt tűzön még max. 1 órán át, amíg világosbarnára pirul, és a beleszúrt próbatűre már nem tapad rá a massza. (Teflonbevonattal ellátott sütőforma használata esetén csak 45 percig süssük, mert a feketített lemez erősen pirít.) Ha a teteje hamarabb pirulna mint az alja, akkor 10 perc után takarjuk le alufóliával, nehogy megégjen. Ne hagyjuk a formában lehűlni, mert befülled. Még melegen hintsük meg a bordázott tetejét és az oldalát vaníliarúddal átitatott szőlőcukorral, és állítsuk a peremére, így kevésbé nyomódik össze.
Hasonló módon készül a Csokoládés kuglóf is. Ebben az esetben egyenletesen szórjunk a kinyújtott tésztára 10 dg reszelt étcsokoládét, és utána csavarjuk fel. Előtte azonban kenjük meg a tetejét 3 dg olvasztott vajjal. Sokan úgy készítik a márványos kuglófot, hogy az első kelesztést követően az összegyúrt tésztának elveszik a harmadát, és beledolgoznak 1 evőkanál kakaót, 1 evőkanál barna cukrot, valamint 2 evőkanál tejet, majd a két ellapított cipót egymásra helyezve kinyújtják, és felcsavarják. (A kakaós tészta legyen felül, mivel nagyon ragad, és könnyen szakad.) Gyorsabban is készíthetünk kuglófot hagyományos módon, de ez nem lesz olyan foszlós, mint a fenti változat. Ebben az esetben a tésztához 3 dl tejet adjunk, és az első kelesztés után fakanállal összekeverve öntsük a formába. Ha kakaós kuglófot szeretnénk, a tészta egyharmadát tartsuk vissza, keverjünk bele 1 evőkanál kakaót, 1 evőkanál barna cukrot, 2 evőkanál tejet, és öntsük a sárga tésztára. A tetejét elsimítva az előzőek szerint süssük meg. A lágyabb tészta következtében ez a kuglóf magasabb lesz, mint a sodrott változat.
Lehűlve, frissen fogyasszuk. Nyers tejjel vagy teával tálalva érvényesül leginkább az íze. Dzsemekkel fogyasztva még finomabb. Polietilénfóliába csavarva és kétrétegű papírba csomagolva hűvös helyen tároljuk. A maradék kevésbé fog kiszáradni, ha szorosan alufóliába csomagoljuk, és betesszük a hűtőbe. A fenti mennyiségű tésztából min. 1 kg súlyú kuglóf várható. Ha igazán magas, gusztusos kuglófot akarunk csinálni, akkor úgynevezett félfogós (magas sikértartalmú finomliszt és rétesliszt keverékéből álló) lisztet használjunk hozzá. A változatosságot kedvelők számára érdemes megemlíteni, hogy külföldön általában linzer jellegű tésztából készítik a kuglófot úgy, hogy lágy, félvajas masszához sütőport kevernek, és kisütés után olvasztott csokoládéval leöntik. Hátránya ennek a porhanyós változatnak, hogy több vaj és tojás kell bele mint a kelt tésztából készült foszlós kuglófba. Előnye viszont, hogy nem szárad ki, még 1 hét után is fogyasztható.
Aki ragaszkodik a sütemény ízű, ráadásul márványerezetű kuglófhoz, alábbiak szerint készítse el a tésztáját. Előzőleg itt is mérjük ki a szükséges alapanyagokat, majd kenjünk ki egy 24 cm átmérőjű, lehetőleg feketített lemezből készült kuglófsütő formát. Keverjünk habosra 25 dg lágy vajat, majd kisebb adagokban dolgozzunk bele 25 dg barna cukrot, 1 dg vanillincukrot, 1 kávéskanál rumaromát, egy csipet sót és 5 egész tojást. A tojásokat is egyenként adjuk hozzá, és addig keverjük, amíg a cukros vajrögök homogén péppé válnak. Az egyenletes, sima masszát jól dolgozzuk össze 40 dg liszttel, 0,9 dg (3 csapott kávéskanál) sütőporral, és a tojások nagyságától függően 1-3 evőkanál tejjel. A tészta akkor jó, ha a kanálról "leszakad". A lisztet és a tésztalazító adalékokat először elegyítsük egymással. (Ennek legegyszerűbb módja, hogy rászórjuk a lisztre a sütőport, és az egészet átszitáljuk, majd evőkanalanként a péphez keverjük.) Öntsük a massza kétharmadát az előkészített formába, és terítsük szét az alján. Végül 1 púpozott evőkanál kakaót keverjünk simára 1 púpozott evőkanál barna cukorral, 2 evőkanál tejjel, és dolgozzunk bele a visszamaradt pépbe. A kakaós masszát evőkanállal rakjuk a sárga tészta tetejére, és kenjük szét rajta. Szórjunk egy villát a pépbe, és körkörösen húzzuk végig benne, hogy a különböző színű tészták spirálisan egymásba tekeredjenek, márványerezetet alkossanak. Simítsuk el a tetejét, majd takarjuk le a formát alufóliával, és helyezzük 180 oC -ra előmelegített sütőbe (nyolcosztású skálán 3. fokozat). Ezt követően azonnal csökkentsük a hőfokot 150 oC -ra (2. fokozat), és enyhe tűzön süssük min. 1 órán át, amíg a tésztába szúrt fogpiszkálóra nem tapad rá a massza. A sütőből kivéve most is rögtön tegyük ki rácsra, nehogy befülledjen, és hintsük meg szőlőcukorral, vagy az Omlós kalácsnál leírt módon vonjuk be olvasztott csokoládéval. Lehűlve fogyasszuk. Teával tálalva ízletes vacsorát is készíthetünk belőle. Kétrétegű papírba csomagolva tároljuk. Hűtőszekrénybe nem szabad betenni.
Ez a kuglóf drágább ugyan a kelt tésztás változatnál, nagy előnye azonban, hogy két-három nap múlva is gusztusos és finom. Sőt három nap után a legízletesebb, feltéve, ha a maradékot kétrétegű papírba csomagolás után polietilénzacskóba rakjuk, azaz nem hagyjuk kiszáradni. Ennek a fajtának a súlya min. 1,1 kg lesz. Mindkét kuglóf 6 személynek elegendő. Befejezésül szólni kell még arról is, hogy kuglófkészítéshez nem a legalkalmasabb a fehérbádogból hajlított olcsó sütőforma. A vékony lemezen át ugyanis nagyon hamar megsül a tészta külseje, amitől nem tud felemelkedni. Emiatt a kuglóf lapos, rágós és gusztustalan lesz. Ennek elkerülése érdekében vastag falú, és lehetőleg hőálló bevonattal ellátott változatot vásároljunk.
Találat: 2006