online kép - Fájl  tubefájl feltöltés file feltöltés - adja hozzá a fájlokat onlinefedezze fel a legújabb online dokumentumokKapcsolat
  
 

Letöltheto dokumentumok, programok, törvények, tervezetek, javaslatok, egyéb hasznos információk, receptek - Fájl kiterjesztések - fajltube.com

Online dokumentumok - kep
  

Gombagulyas

receptek



bal sarok

egyéb tételek

jobb sarok
 
Édes-savanyú martas
Töltött tök palócosan
Marcipanos tallér
NARANCSLIKORÖS EPER
Juhsajt roston, füstölt csülkös krokettel
Diabetikus feketeerdo-torta
CSIRKE VEGYES SAJTTAL
Rantott sajt
Martabak Ayam, sült zöldséges csirke tésztaban (indonéz)
CSIRKECOMB ILMICI MÓDON
 
bal also sarok   bal jobb sarok

Gombagulyás


Ugyanúgy készül, mint a Burgonyaleves, de most a burgo­nyával együtt adjunk hozzá 20 dg előzőleg megmosott és kb. 1 centiméteres kockákra vágott gombát is, és csak 1,2 liter vízzel engedjük fel. Mivel a guly 151i89b áslevesnek színesebbnek kell lenni, fél mokkáskanál fűszerpaprikát keverjünk hozzá. A burgonyalevessel megegyezően, csipetkével tálaljuk. Hasonló módon készíthetünk Szójagulyást is. Ebben az esetben gomba helyett fél adag, félig megsütött szójatepertőt keverjünk a burgonyalevesbe. A kész leveshez adjuk, mert a pirított szóját főzni már nem szabad. Az előző este beáztatott szójakockát a Húspótló szójamasszánál leírtak szerint süssük ügyelve arra, hogy ne hagyjuk színesedni, mert akkor rágós lesz. A magyaros ízek kedvelői a szójagulyásba beletehetnek fél cseresznyepaprikát (chilit) is, magjával együtt. Ez a magyar ízvilágot leginkább reprezentáló étel egyébként a világ szinte minden jelentősebb éttermének étlapján megtalálható, és remélhetőleg ezek a megreformált változatai sem fognak szégyent hozni közkedvelt konyhánk hírnevére.


Ugyancsak jellegzetes levese a magyar konyhának a Palóc­leves. A nevével ellentétben nem a palócföldön született ez a különlegesség, hanem egy ma már nem létező pesti szálloda éttermében. Mikszáth Kálmán, a "nagy palóc", gyakori vendége volt ennek az étteremnek, és Gundel János, a híres mesterszakács, róla nevezte el ezt a múlt század végén született ételt. A tisztelet nem csupán az írói tekintélynek szólt, hanem annak is, hogy Mikszáth igen csak becsülte a jó ételt-italt, nem vetette meg a fehér asztal örömeit. Az eredeti palócleves lényegében nagyon hasonlított a gulyásleveshez, a csipetke helyett azonban apróra metélt zöldbabbal dúsították, és tejföllel ízesítve tálalták. Ennek megfelelően a szójás változat elkészítésénél is a burgonyalevesből induljunk ki. Ebben az esetben azonban a megdinsztelt hagymához a zöldségek után ne a burgonyát, hanem 20 dg megmosott, majd gondosan lekacsozott és kb. 1 centiméteres darabokra vágott zöldbabot adjunk. A burgonyát akkor tegyük a palócgulyásnak is nevezett levesbe, amikor a zöldbab már félig megpuhult. A felöntővíz itt is csak 1,2 liter legyen. Végül a megfőtt levest sűrítsük be 1 dl előzőleg simára kevert tejföllel, majd adjunk hozzá fél adag félig megsütött szójatepertőt. A szemcsés kicsapódás elkerülése érdekében ajánlatos a meleg főzőléből keveset a tejfölbe keverni, és csak utána adjuk a leveshez.


Hasonló módon készül a Csángógulyás is, azzal a különb­séggel, hogy a zöldbab helyett 20 dg savanyú káposztát tegyünk a burgonyalevesbe, a krumplival együtt pedig adjunk hozzá 1 evőkanál előzőleg megmosott rizst is. A hosszú főzési idő miatt először a savanyú káposztát tegyük a megdinsztelt fűszeres hagymához. Ezután engedjük fel 1,4 liter vízzel, rakjuk bele az előírt fűszereket és ízesítő anyagokat (köztük a fél mokkáskanál fűszerpaprikát) és főzzük kb. 1 órán át, amíg a káposzta majdnem megpuhul. Utána adjuk hozzá a répákat, majd pár perc múlva a burgonyát és a rizst. A készre főzött levest sűrítsük be a simára kevert tejföllel, forraljuk fel, végül rakjuk bele a fél adag félig megsütött szójatepertőt.


Találat: 1062


Felhasználási feltételek