|
||
|
|||||||||||||||||||
Hozzávalók:
60 dkg kelbimbó, 5 dkg texturált szójapehely, 5 dkg margarin, 2 dl tejföl.
A kelbimbót forró sós vízben megfőzzük, leszűrjük, jól lecsepegtetjük, margarinnal kikent tűzálló tálba tesszük, megszórjuk a szójapehellyel, ráöntjük a tejfölt, és kis darabokra vágott margarinnal megszórjuk. Előmelegített sütőben megsütjük.
Összetételét, elkészítését lásd, "Kelbimbó", a különbség csak az, hogy 60 dkg brokkoliból készítjük.
Hozzávalók: 1 kg burgonya, 2 evőkanál olaj, 2 evőkanál szójaliszt, 3-4 babérlevél, só, ecet, 2 dl tejföl.
A megtisztított burgonyát kockára vágjuk. Annyi hideg vízben kezdjük el főzni, amennyi ellepi, sóval, babérlevéllel együtt. Ha a burgonya puha szójalisztet egy kevés főzelékkel simára keverjük, beleöntjük a főzelékbe az olajjal együtt, takaréklángon 10 percig forraljuk, ízlés szerint ecettel ízesítjük, tejföllel keverve tálaljuk. Készíthetjük majoránnával babérlevél helyett.
Hozzávalók: 1 kg burgonya, zellerzöld 2-3 szál, 3 evőkanál olaj, 2 evőkanál szójaliszt, 10 dkg paradicsompüré, 4 dkg cukor, só.
A burgonyát karikára vágjuk. Zellerlevéllel, sóval, annyi hideg vízben kezdjük főzni, amennyi ellepi. Ha a burgonya megfőtt a szójalisztet kevés főzővízzel simára keverjük, az olajjal és a paradicsompürével, a burgonyához öntjük, ízlés szerint sóval, cukorral ízesítjük, takaréklángon 10 percig főzzük.
Hozzávalók: 60 dkg cékla, 2 evőkanál szójaliszt, 2 evőkanál olaj, 2 dl tej, 2dl tejföl, só, 10 dkg cukor.
A céklát meghámozzuk nagy lyukú reszelőn, megreszeljük, annyi forró, sózott vízben főzzük meg, amennyi ellepi. A szójalisztet a tejjel simára keverjük, hozzákeverjük a céklához, ízesítjük sóval, esetleg cukorral. Tíz percig takaréklángon főzzük, tejföllel keverve tálaljuk.
Hozzávalók:
Személyenként 1-2 db 10-15 cm hosszú cukkíni, 2 fej vöröshagyma, só, 3 evőkanál szójaliszt, 1 l olaj.
A vöröshagymát vékony karikákra vágjuk, a szójalisztbe forgatjuk, félretesszük. A megmosott cukkínit vékonykarikákra vágjuk, megsózzuk, a szójalisztbe forgatjuk. Az olajat gyöngyözésig melegítjük, előbb a cukkínit, utána a hagymát sütjük ki, összekeverve tálaljuk.
Összetételét, elkészítését lásd:
"Cukkíni vöröshagymával", a különbség az, hogy személyenként 1 szem burgonyát karikára vágunk, először a burgonyát sütjük pirosra.
Hozzávalók:
Személyenként 2 db karalábé, 1 csomó zöldpetrezselyem, 3 evőkanál olaj, 2 evőkanál szójaliszt, 2 dl tejföl, 2 dl tej, só.
A karalábét vékony csíkokra vágjuk. Az olajat egy lábasba öntjük, a finomra vágott petrezselymet a karalábéval együtt megpirítjuk. Kevés forró vízzel, fedő alatt, megsózva puhára pároljuk, közben a szójalisztet és a tejet simára keverjük, a megpuhult karalábéhoz keverjük, 10 percig takaréklángon forraljuk tejföllel tálaljuk.
Hozzávalók:
60 dkg karfiol, 1 csomó zöldpetrezselyem, 2 evőkanál olaj, 2 evőkanál szójaliszt, 2 dl tej, 2 dl tejföl, só.
A karfiolt forró sós vízben megfőzzük, szűrőre borítjuk. A finomra vágott petrezselymet az olajon meg pirítunk, a lisztet a tejjel összekeverjük simára, csomómentesre, a karfiol főzőlevéből csak annyit teszünk hozzá amennyi a tálalásnál szükséges, fölengedjük az olajos petrezselymet, vele 10 percig takaréklángon főzzük, kanállal beletesszük a megfőtt karfiolt, tejföllel keverve tálaljuk.
Hozzávalók:
60 dkg karfiol, 3 evőkanál texturált szójapehely, 5 dkg margarin, 2 dl tejföl.
A karfiolt forró sós vízben, csutkájával fölfelé fordítva megfőzzük, szűrőre tesszük. Tűzálló tál alját margarinnal kikenjük, a karfiolt rózsájával felfelé, óvatosan belecsúsztatjuk, megszórjuk a szójapehellyel, leöntjük a tejföllel, rádaraboljuk a maradék margarint, előmelegített sütőben szép pirosra sütjük.
Összetételét, elkészítését lásd: "Karfiol, sütőben sütve", a különbség az, hogy 10 dkg reszelt sajtot keverünk a szójapehelyhez.
60 dkg karfiol, 3 evőkanál szójaliszt, 5 dkg margarin, 3 dl tej, 2 dl tejföl, 2 tojássárgája, só, törött bors.
A karfiolt forró sós vízben csutkájával felfelé fordítva megfőzzük, leszűrjük. A margarint összemelegítjük a szójaliszttel, lehúzzuk a tűzről, fölengedjük a forró tejjel, takaréklángon gyöngyözésig forraljuk, a tejfölt összekeverjük a tojássárgájával, megsózzuk, borsozzuk, a mártáshoz keverjük. A karfiolt a tálalótálra tesszük és leöntjük a mártással.
Hozzávalók:
80 dkg fejes káposzta, 2-3 evőkanál olaj, 2-3 evőkanál szójaliszt, 1 csomó kapor, só, 2 dl tejföl.
A káposztát 1 cm széles csíkokra vágjuk. Kevés forró sós vízben megpároljuk. Az apróra vágott kaprot olajban megpirítjuk, hozzákeverjük a szójalisztet, fölengedjük a káposzta pároló levével, simára keverjük, a káposztával együtt 10 percig takaréklángon forraljuk, tejföllel keverve tálaljuk.
Összetételét, elkészítését lásd: "Káposzta kaporral", a különbség az, hogy kapor helyett 10 dkg paradicsompürét pirítunk meg az olajban és tejföl nélkül tálaljuk. Ízlés szerint cukrozhatjuk.
Hozzávalók:
60 dkg kelkáposzta, 30 dkg burgonya, 3 evőkanál olaj, 2 evőkanál szójaliszt, só, majoránna, fűszerpaprika.
A kelkáposztát leveleire szedjük, annyi sós forró vízben főzzük meg, amennyi ellepi. Hozzáfőzzük az apró kockára vágott burgonyát, majoránnával ízesítjük. Készre főzzük. Az olajat és a lisztet simára keverjük, a főzővízből keveset hozzákeverünk, fűszerpaprikával ízesítjük, összekeverjük a kelkáposztával, 10 percig takaréklángon főzzük.
Hozzávalók:
80 dkg kelkáposzta, 2 db tojás, 5 evőkanál szójaliszt, 2 evőkanál texturált szójapehely, 1 l olaj, só.
A kelkáposztát forró sós vízben megfőzzük, leszűrjük, kihűtjük. Gerezdeket vágunk belőle, szójalisztben, tojásban, szójapehelyben megforgatjuk, bő forró olajban mindkét oldalát pirosra sütjük.
Hozzávalók:
80 dkg kelkáposzta, 3 evőkanál texturált szójapehely, 6 dkg margarin, 3 dl tejföl, só.
A kelkáposztát, forró sós vízben megfőzzük, leszűrjük. Margarinnal kikent tűzálló tálba tesszük, megsózzuk a szójapehellyel, leöntjük tejföllel, rátesszük a margarin darabokat, előmelegített sütőben megsütjük.
Mid ezeket kínai kelből is ellehet készíteni.
Hozzávalók:
Személyenként 1 db padlizsán, 3 evőkanál szójaliszt, 2 tojás, 3-5 evőkanál texturált szójapehely, só, 1 l olaj.
A padlizsánt meghámozzuk, hosszában szeletekre vágjuk, megsózzuk, szűrön, letakarva lecsurgatjuk. Szójalisztbe, fölvert tojásba, szójapehelybe forgatjuk, bő forró olajban mindkét oldalát pirosra sütjük.
Előző este 3 dl hideg vízbe áztassunk be 10 dg szárított szójakockát, és rakjuk a hűtőszekrénybe. Másnap reggel öntsük le a levét egy pohárba, és öblítsük át. Tegyünk rá 2 kávéskanál szójaízesítő fűszerkeveréket, majd töltsünk rá ugyanannyi tiszta vizet, mint amennyit leöntöttünk róla. Összerázva hagyjuk tovább ázni felhasználásig. Jó minőségű, nemesített szójakockánál az áztatóvizet nem szükséges leönteni. Az áztatást széles szájú, minél nagyobb felületű edényben végezzük, mert a fűszeres lét csak a szétterülő szójakocka tudja egyenletesen felszívni. Legalább egyszer keverjük át, hogy a fűszerek felszívódása hatékonyabb legyen. Enzimekkel kezelt, szénhidrogéneket nem tartalmazó nemes szója használata esetén a szójakockát legcélszerűbb mindjárt a serpenyőbe tenni, és az előírt mennyiségű fűszer belekeverése után fedővel letakarva sütésig áztatni. A megdagadt szójakockát az áztatóvízzel együtt néhányszor megkeverve, fedő nélkül pároljuk, amíg a levét el nem fövi. Amikor már pezsegni kezd, öntsünk rá 1,2 dl étolajat, és gyakran megkeverve teljes lángon pirítsuk világos pirosra. A tűzről levéve keverjük még egy darabig, amíg a maradék olajat felszívja. Vigyázzunk, hogy túl sokáig ne süssük, mert rágós lesz. Ha pirítás közben kiszáradna, öntsünk rá még egy kis olajat, mert csak akkor lesz jóízű, ha a sütés befejezése után csillog a felülete az olajtól. A ropogósra sütött tepertőt friss kenyérrel, melegen tálaljuk. Zöldhagymával vagy zöldpaprikával és paradicsommal, illetve retekkel, télen pedig savanyúsággal fogyasztható. A szójatepertőt mindig frissen tálaljuk, mert ha lehűl, ehetetlenül keménnyé válik.
300 gr tofut összetörünk 100 ml mézzel, 1 evőkanál vanília őrleménnyel, illetve ennek megfelelő vaniliás cukorral. 3 érett banánnal mély keverőedényben magas fordulatszámon krémmé keverjük. A kész pudingot üvegkelyhekben jól lehűtjük (normál hűtőben min. 4 óra). Gyümölcsdarabokkal díszítve tálaljuk.
450 gr tofut összetörünk fél pohár juharsziruppal vagy 100 ml mézzel, 6-7 szelet tejben áztatott korpáskenyérrel, fél pohár mazsolával, kávéskanál fahéjjal, csipetnyi szerecsendióval. 2 enyhén felvert tojással keverőedényben krémmé keverjük. Áttesszük egy tűzálló edénybe, és sütőben 30-40 percig sütjük.
Hozzávalók: 70 dkg krumpli, 30 dkg tofu, 5 dkg mogyoró, só, őrölt bors, mustár, vegeta, snidling vagy újhagyma, petrezselyem, zsemlemorzsa, 1 db főtt tojás, pici fokhagymakrém
A tofut villával jól összetörjük, tegyünk bele vegetát, pici fokhagymakrémet, majd jól keverjük össze. Hagyjuk állni kb. 1 órát.
A burgonyát héjában megfőzzük, hámozzuk, majd szintén összetörjük. Tegyünk bele sót, őrölt borsot, vegetát, mustárt, apróra vágott snidlinget vagy újhagymát, petrezselymet, tojást, mogyorót. Természetesen az utóbbi 3-at is apróra vágva.
Keverjük össze. Majd tegyünk bele a tofut, és azzal is keverjük össze. Ha a massza túl lágy lenne, tegyünk bele zsemlemorzsát. Inkább legyen kicsit keményebb állagú, mert így nem esik szét sütéskor és nem fog szétrobbanni.
Készíthetünk belőle kis golyókat, fasírtformát, vagy ki mit szeret. Megforgatjuk zsemlemorzsába, majd forró olajban aranybarnára sütjük. Sütésnél vigyázzunk, mert ha túl nedves a massza fröcsköl, pattog össze-vissza.
Hozzávalók: 1 db hagyma, 10 dkg tofu, 1 evőkanál szójaszósz, Olaj, 1-1 kávéskanál majoranna, borsikafű, vegeta, só, őrölt gyömbér, 40 dkg zöldség, ami lehet brokkoli, kelbimbó, tök, patisszon, cukkíni, padlizsán, sárgarépa, lehet 1 féle vagy 3-4 féle zöldségből is, ki mit szeret.
Tegyünk a lábasba olajat, bele az összevágott hagymát, kicsit kevergessük, majd bele az összevágott zöldségeket. 3 percig sütjük, utána tegyük bele a kockára vágott tofut és a szójaszószt, végül a fűszereket. Alaposan keverjük össze és kb. 1 perc múlva készen is van.
Ősi, távol-keleti szójatermék, a szójából előállítható legértékesebb élelmiszer.
A japán és kínai mitológiában egyaránt - egymástól függetlenül - szerepel az ÖT SZENT MAG fogalma. Ebből csak kettő azonos: a rizs és a szója. Az e területeken ismert ősi szójatermékek már a 70-es években meghódították az USA-t és Nyugat-Európát, de hozzánk csak 1990 után jutottak el. Ezek közül a TOFU a legnépszerűbb. Kínai, japán koreai vendéglőkben az ínyencségek között található, de egészségvédő, gyógyító hatását is elismerik. A TOFU abban különbözik a ma divatos reform-élelmiszerek többségétől, hogy gyártása több mint 2000 éve ismert Távol-Keleten, ahol ma is értékes, kedvelt élelmiszer.
A húsmentes táplálkozás legfontosabb fehérje forrása.
Szénhidráttartalma 1 % alatt van, teljes értékű fehérjéket tartalmaz. Valódi húspótló: fehérjetartalma megfelel például a marhafelsálénak.
:
1210