kategória | ||||||||||
|
||||||||||
|
||
Informatikai projektmenedzsment
A gyakorlat témája:
Vegyük fel a következő tevékenységeket és nézzük meg őket sávos és hálós nézetben egyaránt! (tevékenység, időtartam, megelőzők)
t1 5n
t2 5n
t3 2n 1
t4 7n 2
t5 3n 1
Azt, hogy mely tevékenységnek melyik az előzménye, illetve melyikből melyik következik a Gantt-diagram nézetből legfeljebb csak a Megelőzők (Predecessors) oszlopának kiolvasásával tudjuk eldönteni. Nagyobb projektterv esetén ez a módszer szinte teljesen használhatatlan, helyette a Hálódiagram nézetet célszerű használni.
A következő tevékenységek még nehezebben láthatók át Gantt-diagram nézetben:
t1 1n 3;2KK+1n
t2 5n
t3 2n
t4 2n 3;1
t5 2n 2
t6 7n 4;5BB
t7 3n 2;3
t8 4n 2;3
Lényegében a Hálódiagram nézet sem mond többet a tevékenységek közötti összefüggésekről. Néhány formázási beállítást követően azonban - átrendezve a tevékenységeket valamicskét javíthatunk a képen.
A beállításokhoz válasszuk a Formátum (Format) menü Elrendezés (Layout) elemét!
Három beállításra van szükség:
Mivel sok tevékenységet szeretnénk egyszerre megjeleníteni a terven, érdemes most kikapcsolni az egyéb tevékenységjellemzők megjelenítését. Ezt az ábra fehér hátterén ütött a jobb oldali egérgomb megnyomása hatására előjövő helyi menü Mezők elrejtése (Hide fields) funkciójával érhrtjük el. A tevékenységeket átrendezhetjük az egér segítségével.
Ha egy-egy tevékenységre vonatkozóan szeretnénk megnézni a kapcsolatokat, akkor a Nézet, További nézetek, Kapcsolati diagram menüpontokra kell kattintanunk. A vízszintes görgetősávval válthatunk az egyes tevékenységek között.
A projektekben erőforrásoknak nevezzük azokat az embereket, gépeket, berendezéseket, alap- és segédanyagokat, melyek szükségesek a tevékenységek végrehajtásához. A MS Projectben az erőforrásoknak két jellemzőjén van a hangsúly:
- rendelkezésre állás
Azt határozza meg, hogy az erőforrás mikor és mennyi munkát végezhet
- költség
Mennyibe kerül az adott erőforrás igénybevétele
Munka típus pl: konkrét, név szerint ismert személy, szakértelem, munkakör vagy egyéb általános erőforrás, munkacsoport, berendezés.
Gyakorló állomány: film2.mpp
Töltsük le és nyissuk meg a MS Projektben
a) A Projektkalauz eszköztáron kattintsunk az Erőforrások elemre, majd válasszuk ki a A projekt dolgozóinak és munkaeszközeinek megadása (Specify People And Equipment For The Project)
b) Erőforrások kézi bevitele lehetőséget jelöljük be
c) Az Erőforrás neve mezőbe vigyük be a következő erőforrásokat:
Varga R. Gábor
Jánosi Henrik
Szacsvai Csaba
Joós Béla
Pattantyús Melinda
Péterffy Károly
Juharos Róbert
Jósfai Mátyás
Jókuti Gábor
d) Az erőforrás projektkalauz ablak bezárása után váltsunk nézetet: Nézet, Erőforrás lap. Ez a munkalap több erőforráshoz kapcsolódó mezőt tartalmaz. Típus: munka. A Max. mennyiség mező (alapértelmezés 100%) az erőforrás maximális kapacitását mutatja, amellyel tevékenységet képes végrehajtani. Az utolsó sorba írjuk be: Villanyszerelő max mennyiség: 200%
e) Módosítsuk Jókuti Gábor maximális erőforrás mennyiségét: 50%-ra
3. Gépek, berendezések erőforrásadatainak megadása
Az emberek és berendezések erőforrásadatait azonos módon kell felvenni. Nem szükséges minden egyes berendezést felvenni és nyomon követni a projekt során, de mindenképpen hasznos, ha:
Több csapatnak vagy egyénnek egy időben lehet szüksége olyan eszközre, melyből csak kevés van
Szeretnénk az adott berendezés munkával arányos költségeivel számolni
Az erőforrás adatai párbeszédablakot hívjuk be: eszköztár ikonjával, vagy kétszer kattintva az erőforrás nevén.
a) Az Általános fülön az erőforrás nevéhez írjuk be: Mini-DV Camcorder, 300% a max. mennyiség. Vigyük be a további erőforrásokat:
600 wattos lámpa és állvány 400%
Reflektorkészlet 100%
Kamera 200%
Vágólabor 100%
Munka típusú és anyag típusú erőforrások összehasonlítása
Mindkét erőforrástípust ugyanúgy kell tevékenységhez rendelni, azonos módokon lehet a részleteiket megváltoztatni. Van azonban 3 lényeges különbség a kétféle erőforrástípus között: a munka típusú erőforrásokkal ellentétben az anyag típusúak esetében nincsen túlóradíj, erőforrásnaptár, és nem adhatjuk meg az egyszerre rendelkezésre álló maximális anyagmennyiséget sem.
4. Anyag típusú erőforrás bevitele
Erőforrás neve: Videoszalag, típusa: Anyag, Anyag címkéje (mértékegység). 30 perces kazetta
5. Erőforrásköltségek megadása:
Minden projektnek vannak anyagi vonzatai, legfeljebb nem minden esetben számolnak velük, pedig a költségek bizony a legtöbb projekt megvalósíthatóságát befolyásolják. A költségadatok nyomon követésével és kezelésével a projektvezetők könnyedén választ kaphatnak az alábbi kérdésekre:
Vigyük be a következő Alapdíj értékeket:
Varga R. Gábor 80000/h
Jánosi Henrik 1875/ó
Szacsvai Csaba 77500/h
Joós Béla 1875/ó
Pattantyús Melinda 940/ó
Péterffy Károly 1675/ó
Juharos Róbert 2200/ó
Jósfai Mátyás 1000/ó
Jókuti Gábor 1550/ó
Villanyszerelő 2200/ó
Mini-Dv Camcorder 25000/h
600 wattos lámpa és állvány 10000/h
Reflektorkészlet 0/ó
Kamera 0/ó
Vágólabor 20000/n
Videószalag 500Ft
6. Erőforrások tulajdonságainak megadása
Konkrét erőforrások munkaidejének beállítása
A MS Project különböző célokra különböző fajta naptárakat használ.
Projekt alapnaptár
Erőforrásnaptár
Tevékenységnaptár
Az erőforrásnaptár tartalmazza az erőforrás munkaidejét és munkaidőn kívüli idejét. A Microsoft Project az erőforrások munkájának ütemezéséhez használja az erőforrásnaptárt. Erőforrásnaptárt csak a munka típusú erőforrásoknál (ember és berendezés) használhatunk, anyag típusú erőforrásoknál nem.
Amikor a projekttervben elkezdünk erőforrásokat felvenni, a MS Project minden egyes erőforráshoz létrehoz egy saját erőforrásnaptárt, melynek kezdeti munkaidő beállítása megegyezik a Szokásos (Standard) alapnaptár beállításaival. Ha erőforrásunk munkaideje megegyezik a szokásos alapnaptár munkaidejével, nem szükséges az erőforrásnaptárt egyedileg szerkeszteni. Vannak olyan esetek, amikor mégis módosítanunk kell, pl
Ebben a gyakorlatban konkrét személyek munkaidejét és munkaidőn túli idejét adjuk meg:
Az erőforrás tulajdonságait az Erőforrás adatai (Resource Information) párbeszédpanelen is megadhatjuk. Ennek megnyitásához kattintsunk az eszköztár erőforrás adatai ikonjára vagy kétszer az erőforrás nevére. A párbeszédablak Megjegyzések (Notes) fülén adhatunk megjegyzéseket, leírásokat az adott erőforráshoz.
:
2472