|
||
|
||||||||||||||||||
A világnak és elsősorban Európának a második világháború után viharos gyorsasággal végbemenő kettéosztódásában az Egyesült Államok és a Szovjetunió politikai-ideológiai szembenállása és az ebből táplálkozó "kölcsönös fenyegetettség érzése" tükröződött, melyet konkrét külpolitikai konfliktusok felgyorsítottak és kikristályosítottak. A Szovjetunió a kommunista pártokon keresztül és a Vörös Hadsereg jelenlétére támaszkodva kiépítette uralmát Közép- és Kelet-Európában (ennek utolsó állomása volt az 1948. februári prágai puccs és az NDK megalakítása 1949-ben). A 1947-ben és 1948-ban létrehozott barátsági, együttműködési és kölcsönös segítségnyújtási szerződésekkel, e régió országait a Szovjetunió szövetségeseivé vagy inkább vazallusaivá tették. A 11 hónapig tartó berlini blokád (1948-1949) véglegessé tette a nemzetközi közösségen belüli szakadást. W Churchill volt brit miniszterelnök 1946 márciusában az amerikai Fultonban tartott beszédében denunciálta a vasfüggöny leereszkedését Európában. Miután Nagy-Britannia bejelentette Görögország és Törökország t 333h78d ámogatásának beszüntetését, az amerikai elnök 1947-ben meghirdette a Truman-doktrínát, azaz a brit szerep átvételét és a szabad népek védelmét, majd megszületett a kommunizmus feltartóztatásának (containernent) doktrínája. Hamarosan ennek gyakorlati érvényesítésére is sor került az 1950-ben kezdődött koreai háborúban és ez indokolta az Egyesült Államok vietnami beavatkozását. Ezt követően - a fegyverkezési verseny spiráljának beindulása mellett - konkrét külpolitikai lépések következtek:
1947 júniusában az amerikai külügyminiszter meghirdette a Marshall-tervet, mely 12,5 milliárd dollárt irányzott elő a nyugat-európai államoknak a háborúban tönkrement gazdaságuk újjáépítésére és ezen keresztül belső stabilitásuk megteremtésére.
Az Egyesült Államok és Európa közötti kapcsolatokban a legjelentősebb lépés vitathatatlanul az Észak-Atlanti Szerződés 1949. évi megkötése volt 12 állam (az Egyesült Államok, Kanada, Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország, Belgium, Hollandia, Luxemburg, Portugália, Dánia, Norvégia és Izland) részvételével. A Szerződés intézményi struktúrája fokozatosan épült ki: 1950-ben Eisenhower tábornokot kinevezték a NATO európai erőinek főparancsnokává, 1952-ben létrehozták a főtitkári tisztséget (az első főtitkár lord Isinay), 1951-ben csatlakozott Görögország és Törökország. Az amerikai külpolitika, a német kérdést a hidegháború koordinátarendszerébe illesztve, a katonai egyensúly érdekében elengedhetetlennek ítélte a német újrafelfegyverzést. A német hadsereg felállítását először kerülő úton, az 1952. évi Európai Védelmi Közösség (Pleven-terv) keretében, szupranacionális megoldással kívánták elérni. Miután ezt az elképzelést a francia nemzetgyűlés 1954-ben leszavazta, az 1954. évi párizsi és londoni megállapodásokkal Németországot felvették a NATO-ba. Az 1951. évi ANZUS (az USA, Ausztrália és Új-Zéland szövetsége) mellett a NATO modelljére az Egyesült Államok a nyugati katonai szövetségi rendszer további láncszemeit is létrehozta: Franciaország vietnami vereségének hatására (követve Dulles amerikai külügyminiszter domino-elméletét) az 1954. évi manilai paktum felállította a Délkelet-Ázsiai Védelmi szövetséget (SEATO), melyben a casus foederis-t kiterjesztették a belső konfliktusokra, - amerikai értelmezésben - a kommunista felforgatás esetére is. A SEATO-szerződés is jogalapot jelentett az Egyesült Államok vietnami beavatkozásához. A SEATO-t 1977-ben feloszlatták. 1955-ben Irak és Törökország védelmi szerződést kötött, mely Irán, Pakisztán és Nagy-Britannia csatlakozásával először Bagdadi Paktummá, majd - az iraki forradalom után - Központi Védelmi Szövetséggé (CENTO) alakult át. A CENTO 1979-ben szűnt meg. Az 1951-ben Japánnal kötött különbéke után 1951-ben létrejött az amerikai-japán biztonsági szerződés.
A hidegháborús szembenállás intézményesülési folyamata nemcsak a nyugati világban következett be, hanem a szovjet érdekszférában is. A beati possidentes alapján a szovjet ellenlépések kezdetben nemzetközi társadalmi mozgalmak megszervezésében jelentkeztek: ilyenek a Béke Világtanács (1950. évi stockholmi felhívás a nukleáris fegyverek betiltásáról), vagy a Kominform (1948), melyet - feloszlatása után - a kommunista pártok világtalálkozói követtek 1957-ben és 1960-ban Moszkvában. (Az utolsó ilyen találkozó megszervezése meghiúsult.) 1949-ben ugyan megalakult a Kölcsönös Gazdasági Együttműködés Tanácsa (KGST), de érdemi működését csak az ötvenes évek közepén kezdte meg.
E szövetségi rendszerek alapvetően ellentétes értékeket képviseltek.
. A tömbök eltérő érdekei a hatalom és járulékai kategóriáiban manifesztálódtak, melyek következménye a hidegháborúnak nevezett állandósult konfliktus vagy pontosabban konfrontáció annak minden összetevőjével, még ha voltak enyhülésnek nevezett időszakok is.
A hetvenes évekre a nemzetközi helyzet lényegesen megváltozott. A stratégiai fegyverrendszerek területén a Szovjetunió és az Egyesült Államok között paritás jött létre, melyet nemzetközi szerződésekben. Az ún. keleti szerződések megkötésével, az 1971. évi Nyugat-Berlinre vonatkozó négyhatalmi egyezménnyel, végül az NSZK és az NDK közötti 1972. évi alapszerződéssel a Nyugat és a Szovjetunió közötti közvetlen érintkezési területeken a helyzet normalizálódott. A stabilitás conditio sine qua non-ját jelentő hatalmi egyensúly kialakult.
. Az EBEÉ az 1990. évi párizsi chartájában ("Az új Európáért") a közép- és kelet-európai államok elfogadták a nyugati szervezetek értékrendjét és elveit, és ennek figyelembevételével alakult át az EBEÉ az 1994. évi budapesti találkozón Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetté (EBESZ).
. Alapértékeit és elveit fenntartva az Európa Tanács 1990 után megnyitotta kapuit a közép- és kelet-európai országok számára: először Magyarország vált taggá (kihirdető jogszabály az 1991. évi LXXII. tv.), létszáma Oroszország és Grúzia felvételével negyvenegyre bővült. A kibővülés azzal a dilemmával járt, hogy a szervezet a demokráciák klubja vagy a demokráciák előszobája.
. Végül a NATO lépései: az 1994-ben létrehozott Békepartnerség modus vivendit létesített a Varsói Szerződés volt tagállamaival és a Szovjetunió utódállamaival, 1997-ben aláírták a NATO és Oroszország közötti alapaktát, majd 1999-ben a Varsói Szerződés 3 volt tagját, ide értve Magyarországot is, felvették a NATO-ba.
1949. április 4-én írta alá Washingtonban 12 állam képviselője (Egyesült Államok, Kanada, Nagy-Britannia, Franciaország, Belgium, Hollandia, Luxemburg, Olaszország, Portugália, Dánia, Norvégia és Izland) az Észak-atlanti Szerződést. E szerződés csak tanács felállításáról rendelkezett, a szervezet bonyolult intézményrendszere fokozatos lépések eredménye. Így jött létre az Észak-atlanti Szerződés.
A NATO-ba először Görögországot és Törökországot (1952), majd 1954-ben Németországot vették fel. Ezt követte Spanyolország (1982), majd pedig 1999-ben Magyarország, Csehország és Lengyelország NATO-tagsága. (Az Észak-atlanti Szerződést az 1999. évi I. törvény hirdette ki.)
A szerződéshez való csatlakozás, azaz a tagság feltételei:
az Észak-atlanti Tanács egyhangúan elfogadott meghívása;
a csatlakozási jegyzőkönyv ratifikációja a tagállamokban és a meghívott ország(ok)ban.
Bár a washingtoni szerződés elismeri a kilépés jogát, ezt csak részlegesen alkalmazták: 1966-ban Franciaország kilépett a NATO katonai szervezetéből (majd a kilencvenes években fokozatosan visszatért), ilyen lépést tett Görögország 1974-1980 között.
1994-ben meghirdették a Békepartnerség programot, melynek keretdokumentumát az 1995. évi LXVII. törvény hirdette ki. Ebben szó van a közös értékek elismeréséről, a hadsereg demokratikus ellenőrzéséről, az ENSZ vagy EBEÉ békefenntartó tevékenységeiben való részvételről, közös hadgyakorlatokról, összekötő irodáról, információkhoz való hozzáférhető
ségről, végül konzultációs jogról.
Végül 1997 májusában aláírták a NATO és Oroszország közötti alapaktát. E dokumentum nem nemzetközi szerződés, így elvei (békepartnerség, az elszigetelési szándék tagadása, EBESZ megerősítése) politikai természetűek. A dokumentum konzultációs mechanizmust létesít (állandó közös tanács), meghatározza a konzultációs együttműködési területeket (béke-
fenntartás az ENSZ vagy EBESZ égisze alatt, nukleáris biztonság, rakétavédelem, fegyverzetkorlátozás) ugyanakkor nem ismer el vétójogot Oroszország számára a NATO döntéseivel szemben.
A casus foederist (a szövetség oka), vagyis azt az esetet, melynek bekövetkeztével a szövetségesi kötelezettség hatályba lép, a washingtoni szerződés a tagállamokat ért külső támadással azonosítja. A támadás célpontja lehet a felek bármelyikének területe Európában és Észak-Amerikában, valamint hajóik vagy repülőgépeik a Ráktérítőtől északra fekvő észak-atlanti térséd ben. Ilyen külső támadás esetében a szerződő felek az egyéni vagy kollektív önvédelem jogát gyakorolva támogatni fogják a megtámadott felet vagy feleket. Külső támadás veszélye esetében a feleket konzultációs kötelezettség terheli. Ezen kívül a felek kötelezettséget vállaltak az egyéni és kollektiv önvédelmi képesség fenntartásra, sőt fejlesztésére. A külső támadás elleni védelem mögött a közös értékek (demokrácia, emberi jogok, a jog uralma stb.) megóvásának szándéka nyilvánul meg.
Az Észak-atlanti Szerződés expressis verbis az önvédelem jogának az ENSZ Alapokmányában is elismert szabályára épül, így tulajdonképpen felesleges annak vizsgálata, hogy minősíthető-e az Alapokmány szerinti regionális megállapodásnak vagy szervezetnek, különösen annak fényében, hogy kétséges e minőség legitimációja a nemzetközi közösség részéről.
Az Észak-atlanti Szerződés egyértelmű területi hatályát nemcsak a haditechnika fejlődése (interkontinentális rakéták, atom-tengeralattjárók, az észak-atlanti régión kívüli támaszpontok, végső soron világháború esetében) kérdőjelezhetik meg, hanem a NATO szerepvállalása e régió határterületein, külső környezetében és határvidéken. Ugyanakkor az is igaz, hogy a régión kívüli fegyveres konfliktusok eseteiben (Indokína-Vietnam, Szuez, Falkland-szigetek, illetve fegyveres intervenciók a Közel-Keleten, Afrikában és Latin-Amerikában) az érdekelt országok szövetségeseiktől csak politikai szolidaritást vártak el.
Az észak-atlanti szerződés nem nevesíti a potenciális támadót, ennek ellenére - a történelmi előzmények alapján - nem kétséges az, hogy a Szovjetunió és csatlósai részéről bekövetkező támadás vagy annak veszélye ellen született a NATO. A NATO katonai doktrínái, pl. az ötvenes években a tömeges megtorlás vagy 1967-től a rugalmas reagálás doktrínái ezt egyértelművé teszik. E doktrínák a nukleáris fegyverek használatát legitimálták, csak az ezen fegyverekhez fordulás küszöbében különböztek. A kétpólusú világ eltűnése, azaz a szovjet birodalom felbomlása, valamint az új kihívások módosították a NATO céljait: az 1991. évi római határozat hangsúlyozta az európai biztonságot érintő krízisek megelőzésének és kezelésének fontosságát, az 1994. évi londoni határozat pedig a multinacionális gyorsreagálású erők fejlesztéséről szól.
Mint a mellékelt táblázat mutatja, a NATO szervei a következők:
. Észak-Atlanti Tanács, mint a Szövetség legmagasabb szerve, mely egyrészt külügyminiszteri szinten (évente kétszer), kivételesen állam- és kormányfői szinten ülésezik, másrészt általában hetente az állandó képviselők (a NATO-hoz akkreditált nagykövetek) szintjén működik. A döntéshozatal az egy állam - egy szavazat elvet követi és a határozatokat egyhangúan fogadják el. E jogi megoldás ellenére az amerikai vezető szerep (leadership) megkérdőjelezése sohasem volt sikeres. A döntések végrehajtása az egyes tagállamok feladata. Védelmi Tervezési Bizottságnak nevezik a Tanácsot akkor, ha akár nagyköveti, akár védelmi miniszteri szinten katonai kérdésekkel foglalkozik. Ezenkívül működik a Nukleáris Tervező Csoport is. A Tanács széles körű konzultációs lehetőséget nyújt, melynek keretében a tagállamok minden fontos politikai, katonai, gazdasági kérdést megtárgyalhatnak, ide értve a közöttük felmerült vitákat is.
. A Nemzetközi Titkárság, melyet a főtitkár vezet, segíti a bizottságokat és munkacsapatokat, közreműködik az egyeztetésben és konzultációkban.
. A katonai struktúra élén a Katonai Bizottság áll, melynek tagjai a tagállamok vezérkari főnökei (Franciaországot katonai attasé, Izlandot polgári személy képviseli) és évente legalább kétszer ülésezik. Végrehajtó szerve a Nemzetközi Vezérkar, mely kidolgozza a katonai terveket.
. Végül vannak az operatív parancsnokságok: az európai parancsnokság (SHAPE), az atlanti parancsnokság (LANTCOM), valamint az USA-Kanada regionális tervező csoport (USRPG). A tagállamok a szervezet rendelkezésére bocsátanak fegyveres erőket, melyek három kategóriába tartoznak: gyorsreagálású erők, fő védelmi erők, megerősítő erők. Békeidőben is NATO-parancsnokság alatt állnak a parancsnokságokon szolgálatot teljesítő állomány, a gyorsreagálású erők törzsének és a repülőgép-fedélzeti korai riasztó rendszerek katonái.
. Nem tekinthetők NATO-szerveknek, de a dolog természete szerint kapcsolódnak a NATO-hoz: ilyen a tagállamok parlamentjei által delegált képviselőkből álló Észak-atlanti Közgyűlés, valamint társadalmi szervezetként működik az Atlanti Szerződés Társaság, melynek a Magyar Atlanti Tanács is tagja.
:
1597