![]() |
kategória | ![]() |
||||||||
|
||||||||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
|
||
![]() |
![]() |
Gyakorlat1
A gyakorlat témája:
Az MS Project 2007 indításakor kezdõ oldalunk tartalma így jelenik meg.
1. ábra
Az új projekt tervét a Fájl menü Mentés másként menüpontjának segítségével indíthatjuk el (2. ábra). A projektünk fájlnevének és helyének a megadása után a Mentés gombra kattintva az MS Project elmenti azt (3. ábra).
2. ábra
Munka közben és a munka végén az aktuális állapottal felülírhatjuk a Fájl >> Mentés menü használatával.
3. ábra
A projektünkre vonatkozó információkat a Projekt >> Projekt adatai. menübõl nyitható adatbeviteli ablakban adhatjuk meg (4. ábra).
4. ábra
A projektünk indulási idõpontját a Kezdési dátum mezõben tudjuk megadni (5. ábra).
5. ábra
A projektstruktúra terv kialakítását követõen az egyes tevékenységeket is felvihetjük az MS Project tervezõeszközünkbe (6. ábra).
6. ábra
A tevékenységek rögzítése után a projektstruktúra tervnek megfelelõ szintek beállítását a menüsor megfelelõ gombjaival állíthatjuk be (7. ábra).
7. ábra
Oda állunk arra a sorra, amelyik elé be akarjuk szúrni az új tevékenységet, majd megnyomjuk a jobb egér gombot és kiválasztjuk az Új tevékenység menüpontot (8. ábra). Az aktuális tevékenységet a Tevékenység törlése utasítással tudjuk törölni.
8. ábra
Többféleképpen is beállíthatjuk az egyes tevékenységek idõtartamát. Az egyik mód, hogy a Tevékenység neve melletti Idõtartam oszlopban megadjuk a megfelelõ adatot. A másik, hogy az adott tevékenységet kijelöljük, majd megnyomjuk a jobb egér gombot és kiválasztjuk a Tevékenység adatai menüpontot (9. ábra).
9. ábra
Ezt követõen a Tevékenység adatai ablakban adhatjuk meg a szükséges adatokat (10. ábra).
10. ábra
A tevékenységek idõtartamát csak az alsó szinteken kell megadnunk, a felsõbb szinteken az MS Project automatikusan számítja az összegzett adatokat.
A Tevékenység adatai ablakhoz eljuthatunk úgy is, hogy az adott tevékenység sorában állva, a bal egérgombbal a tevékenység megnevezésére 2-szer kattintunk.
A Tevékenység adatai ablak Megelõzõk kartonfülre kattintva (11. ábra), a megjelenõ ablakban tudjuk beállítani az egymáshoz kapcsolódó tevékenységeket és a közöttük lévõ kapcsolat típusát (12. ábra).
11. ábra
12. ábra
A Típus oszlopban tudjuk megadni a kapcsolat típusát, az Eltérés oszlopban az összekapcsolt tevékenységek egymáshoz képest eltérõ megvalósulásának mértékét (13. ábra).
13. ábra
Az Erõforrások kartonfülre kattintva (14. ábra), az Erõforrás neve oszlopban tudjuk megadni a tevékenységben résztvevõk nevét. Az elõzõ tevékenységnél megadott projekttagokat a lenyíló menübõl újra kiválaszthatjuk. Az Egység oszlopban lehet megadni, %-ban kifejezve, hogy az adott projekttag milyen mértékben vesz részt az adott tevékenységben.
14. ábra Mérföldkõ és teljesítés
Egy tevékenységet a Speciális kartonon található Megjelölés mérföldkõként jelölõnégyzet bejelölésével minõsíthetünk mérföldkõnek (15. ábra).
15. ábra
Az Általános karton Készültségi szint mezõjében adhatjuk meg, hogy egy tevékenység hány %-ban valósult meg (16. ábra).
16. ábra
Az MS Project használata során alapértelmezésben a projekt Gantt diagramját láthatjuk a kapcsolatok és résztvevõk feltüntetésével (17. ábra).
17. ábra
A tevékenységekhez tartozó fõbb információkat (18. ábra) az oszlopok (Tevékenység neve, Idõtartam, stb.) tartalmazzák.
18. ábra
A Gantt diagramunk idõbeosztását megváltoztathatjuk az idõsávra állva és a jobb egérgomb segítségével, az Idõskála menüpontot választva (19. ábra).
19. ábra
Az idõskála felsõ részének léptékét a Középsõ réteg ablak Egység mezõjében, a Címke mezõben a kiírás formáját adhatjuk meg (20. ábra).
20. ábra
Az idõskála alsó részének léptékét az Alsó réteg karton Egység mezõjében, a Címke mezõben a kiírás formáját adhatjuk meg (21. ábra).
21. ábra
Az alapesettõl (szombat, vasárnap, munkaszüneti nap) eltérõ munkarendet az Eszközök >> Munkaidõ módosítása. menüpont segítségével adhatjuk meg (22. ábra).
22. ábra
Itt alapértelmezésként mindig a projekt aktuális alapnaptárát hozza fel az MS Project.
23. ábra
Az alapértelmezett napi munkarendet a Részletek gombra kattintással elõhívott ablakban tudjuk módosítani (23-24. ábra).
24. ábra
A Kivételek megadásával, egyszeri vagy bizonyos rendszerességgel ismétlõdõ, olykor a szokásostól eltérõ munkaidõk (pl. rendkívüli munkarendbeli változások) megadását teszi lehetõvé az MS Project. Egy munkaszüneti napot a Munkaidõ módosítása ablak Kivételek kartonfülre kattintással a Kezdés oszlopában adhatunk meg (25. ábra).
25. ábra
Az ennek hatására megjelenõ Név oszlopban a Névtelen sorra 1-szer kattintva, beírhatjuk a nem szokásos napunk megfelelõ megnevezését is.
További szabályokat tudunk megadni, ha a Részletek gombra kattintunk és az így elõhívott ablakban beállítjuk az ismétlõdések paramétereit (26. ábra).
26. ábra
Projektünket más és más szempontból bemutató ütemtervek nézeteit a Nézet menü segítségével érhetjük el (27. ábra). Az MS Project alapértelmezett beállítása a Gantt-diagram.
27. ábra
A Gantt-diagram nézet, amely a bal oldalon a projekttevékenységeket, jobb oldalon pedig a tevékenységek idõtartamának megfelelõ grafikus sávokat tartalmaz. Az MS Project számos más Gantt-nézetet is tartalmaz, pl. a Nyomon követési Gantt nézetet. Ezekben a nézetekben a diagram igény szerint testre szabható.
Fontos megjegyezni, hogy az egyik Gantt-nézet megjelenésén végrehajtott módosítások nem befolyásolják a többi hasonló nézetet.
Ez a nézet a kapcsolatok és összefüggések szemléltetésére alkalmas. Tömörebben és átláthatóbban mutatja a projekttervünket mint a Gantt-diagram. Nem a tevékenységek idõbeliségének bemutatására, inkább összetett munkafolyamatok áttekintéséhez és megértésére érdemes használni (29. ábra).
28.ábra
29. ábra
30. ábra
A Tevékenység kihasználtsága nézetben (30. ábra) egy munka egységû nyomon követést tudunk elõhívni a Nézet menübõl.
Munka egységû nyomon követéshez azt kell megadnunk, hogy az elvégzendõ munkamennyiségbõl mennyit végeztünk el, mennyi a várható összmunka, esetleg mennyi van még hátra az elvégzésébõl. Megadási módja szerint két fajtáját különböztethetünk meg. Az egyik az összesített, a másik pedig az idõbontásos.
Az összesített megadásnál, lényegében az idõtartam egységû nyomon követéshez hasonlóan az egész-rész viszonyt adjuk meg számértékekkel.
Az idõbontásos vagy másképpen idõsoros megadásnál a munkaértékeket az elõbbiekhez hasonlóan, de ezúttal egy-egy idõtartamra (nap, hét, stb.) adjuk meg.
31. ábra
A Nyomon követési Gantt-nézetben (31. ábra). alaptervi Gantt-sávokkal jeleníthetõ meg az idõtartam egységek.
Az idõtartam egységû nyomon követésnél azt adjuk meg, hogy mennyi idõ telt már el a tevékenység idõtartamából, várhatóan meddig fog még tartani, esetleg mennyi van még hátra belõle. A használt mértékegység többnyire nap, hét vagy hónap szokott lenni.
Az idõtartam alapú nyomon követést tudjuk elõhívni a Nézet menü Tábla almenüjének Nyomon követés (Tracking) menüpontjában is. Ebben fontosabb nyomon követési mezõkhöz juthatunk egy lépésben.
A tevékenységek Idõtartamának közvetlen átállítása a tevékenységek várható idõtartamának módosítását eredményezi. Ha feltüntetjük a Tényleges idõtartam mezõt, abba a már ledolgozott idõtartamot írhatjuk. A tervezettet az Eredeti idõtartam mezõvel tehetjük láthatóvá. Ezekhez hasonlóan a kezdési és befejezési dátumok és egyéb mezõk is feltüntethetõk, mind az eredeti, mind a tényleges adatok eléréséhez.
32. ábra
Erõforrás definíció: a projektet felépítõ tevékenységek végrehajtásában közremûködõ személy, eszköz vagy anyag.
Az Erõforrás-grafikon (32. ábra) sávos diagram nézetben jeleníti meg egy erõforrás munkaterhelését. A projektvezetõ egyik fontos feladata az erõforrások felhasználásának nyomon követése a hatékony terheléselosztás megvalósításának érdekében. Egyes erõforrások túlterheltek, mások alulterheltek lehetnek egy megadott idõtartományban. Ezzel a nézettel meg lehet tekinteni az erõforrások terhelési szintjeit.
Ha az erõforrás neve vörös színnel jelenik meg, az erõforrás túlterhelt. A fekete színnel megjelenõ erõforrások teljes kapacitásukkal, vagy annál kisebb mértékben terheltek.
Az (alapértelmezésben) kék színû sávok jelölik az olyan hozzárendelt munkamennyiségeket, amik nem haladják meg a erõforrás maximális mennyiségét és elérhetõ munkaidejét az adott idõtartományban. Az (alapértelmezésben) vörös színû sávok jelölik a túlterhelt erõforrásokat, amelyek esetében a maximális mennyiség vagy elérhetõ munkaidõ túllépésre került egy adott idõtartományban.
Gyakorló állomány: film1.mpp
Minden terv alapját a tevékenységek képezik, ezek tartalmazzák a projekt céljainak teljesítéséhez szükséges munkát, idõtartamot és az erõforrásigényeket.
a. Indítsuk el a MS Project 2007 programot!
b.
Töltsük le a következõ állományt
és nyissuk meg:
film1.mpp állományt
c. A tevékenységekkel kapcsolatos munkához használjuk a Tevékenységek ablaktáblát!
d. Vigyük be a következõ tevékenység neveket:
Elõmunkálatok
Forgatókönyv összeállítása
Forgatási lapok összeállítása
Helyszínek kiválasztása
Meghallgatások
Forgatás
Próba
Videó forgatás
Az anyag elõkészítése a további munkához
A tevékenység idõtartama az az idõmennyiség, amelyet a tevékenység végrehajtására szánunk. Megadására a MS Project-ben sokféle mértékegységet használhatunk, így akár perceket vagy hónapokat is. Projektünk átfutási idejétõl és részletezettségétõl függõen más és más (órás, napos vagy hetes) beosztással érdemes dolgoznunk.
Összefüggés a projektnaptárral!
Ha a projektnaptárunkban a munkaidõ hétfõtõl péntekig reggel 8-12, 13-17 óráig tart, akkor a munkaidõn kívüli idõszak este és a hétvégén lesz.
Tételezzük fel, hogy egy tevékenység végrehajtása 16 munkát igényel. 8 órás munkaidõvel számolva ez egy erõforrás által 2 nap (2n) alatt végezhetõ el.
Az elõbbi adatok alapján megállapíthatjuk, hogy a péntek reggel 8 órakor megkezdett munka nem lesz hétfõ délután 5 óránál hamarabb készen, mert hétvégére nem ütemez munkát a program.
Rövidítések idõtartamokra:
perc p min m
óra ó hr h
nap n day d
hét h wk w
hónap h mon mo
Ütemezhetjük úgy is a tevékenységeket, hogy azok a kezdésüktõl a befejezésükig ne vegyék figyelembe a munkaidõn kívüli idõszakokat. Ezt eltelt idõtartam megadásával oldhatjuk meg.
Megadása: emértékegység pl.: en, emo
Eltelt idõtartamot elsõsorban olyan tevékenységhez rendelünk, melyekre nincsen közvetlen ráhatásunk, de projektünk szempontjából kritikus.
Ilyen pl. az úgynevezett technológiai várakozási idõ. Pl.: építkezésnél a beton kötése.
Idõtartam megadása:
Forgatókönyv összeállítása 5n
Forgatási lapok összeállítása 3n
Helyszínek kiválasztása 2n
Meghallgatások 2n
Forgatás (most átugorjuk ezt a tevékenységet)
Próba 2n
Videó forgatás 2n
Az anyag elõkészítése a további munkához 1n
A tevékenységek idõtartamának becslésénél két fõ szabályt kell szem elõtt tartanunk:
- a projektek átfutási ideje általában összefüggésben áll a tevékenységek idõtartamával: a hosszabb projekteknek többnyire hosszabbak a tevékenységei, mint a rövidebb projekteknek
- ha nyomon szeretnénk követni, hogy a folyamat hogy áll a projekttervhez képest,meg kell határoznunk a projektünk részletességét. Pl. többéves projektünk tevékenységeit nyomon követni nem praktikus vagy talán nem is lehetséges, ha percekben vagy órákban mérjük.
Jó kiindulópont lehet az idõtartam becsléséhez:
korábbi, hasonló projektek múltbéli tapasztalata
a tevékenységet elvégzõ személyek becslései
hasonló projektek irányításában jártas személyek véleménye
szakértõk vagy iparági szervezetek elbeszélései a mienkhez hasonló projektekrõl
Összetett projektek estében valószínûleg több forrásból merítjük az adatokat. Mivel a becslés eleve nem lehet pontos, ezért sokan ezt tartják az egyik legjelentõsebb kockázati tényezõnek a projektekben.
A projektben nem csak a tevékenységek hordoznak fontos információkat a projektvezetés számára, hanem azok a fontosabb projektállomások is, amelyek elérése, figyelemmel kísérése fontos a teljesítés szempontjából. Ezeket az eseményeket - mint például egy összetett munkafázis befejezési idõpontját - mérföldkövekkel kell jelölni.
A mérföldkõ olyan esemény, ami
- a projekten belül következik be (pl. egy munkafázis befejezése)
- vagy a projekttõl független külsõ hatást jelöl. (pl. egy megrendelés visszaigazolásának beérkezése)
Mivel a mérföldkõ többnyire nem tartalmaz munkát, így általában nulla idõtartamú tevékenységként értelmezhetjük:
Tevékenységlistába új elem beszúrása:
Bármilyen idõtartamú tevékenységet mérföldkõnek nyilváníthatunk.
Kattintsunk 2-szer a tevékenység nevére.
Megjelenik a Tevékenység adatai párbeszédpanel, melynek Speciális fülén válasszuk ki a Megjelölés mérföldkõként lehetõséget.
Érdemes az egymáshoz szorosan kapcsolódó tevékenységek csoportját munkafázisokba szervezni. A munkafázisokba szervezett tevékenységeket könnyebb megkülönböztetni egymástól, ráadásul átláthatóbbá válik a terv.
Munkafázisokat a tevékenységek lefokozásával vagy elõléptetésével hozunk létre.
Az MS Projektben összefoglaló tevékenységek jelölik a munkafázisokat.
Az összefoglaló tevékenységek másképpen viselkednek, mint a többi tevékenység.
Nem adhatjuk meg közvetlenül adataik többségét: pl. idõtartam, kezdõ idõpont stb. mert ezek az adatok a munkafázis résztevékenységeibõl adódnak.
A projektterv strukturálása: fentrõl-le és lentrõl-fel tervezés
A fentrõl-le tervezés során elsõként a projekt fõ munkafázisait és termékeit határozzuk meg, csak ezután részletezzük az egyes munkafázisok végrehajtásához szükséges tevékenységeket. Az összetett projekteknél a munkafázisoknak több szintje is lehet. Ez a megközelítés az általánostól halad a konkrétabb felé.
A lentrõl-fel tervezés során elõször megkeressük a lehetõ legtöbb tovább nem osztható tevékenységet, majd logikus csoportokba rendezzük ezeket. Az így kapott csoportokat munkafázisnak vagy összefoglaló tevékenységnek nevezzük. Ez a megközelítés a konkrét felõl halad az általános irányába.
A legtöbb összetett projektben a két módszer kombinációját alkalmazzuk. Néhány projektnél már elõre ismerni fogjuk az alacsony szintû tevékenységeket, néhánynál kezdetben talán csak a szélesebb projektcélokat.
Összefoglaló tevékenység létrehozása
2-6 tevékenység kijelölése, behúzás
Eredménye: az elsõ tevékenység összefoglaló tevékenység lesz, és megjelenik hozzá egy összefoglaló sáv az ütemterven, a neve pedig félkövérré válik.
8-10 tevékenység kijelölése, behúzása (Formázás eszköztáron található gombbal)
Ha a szervezetünk WBS (Work Breakdown Structure) tevékenységfelbontási rendszert használ a projekt tervezési fázisában, akkor hasznos lehet a WBS kódokat is megtekinteni a MS Projectben. (Oszlop beszúrása)
Projektekben a tevékenységeknek meghatározott sorrendben kell követniük egymást. Pl.: egy filmjelenet forgatás tevékenységét be kell fejezni, mielõtt a filmjelenet vágás tevékenység megtörténne. (alap-fal, fõzés-beszerzés, programozás-teszt stb.). Ezen tevékenységeknek befejezés-kezdés viszonya, (más szóval kapcsolata) függõsége van, ami két dolgot jelent:
a második tevékenységnek az elsõ után kell bekövetkeznie: ez a sorrend
második tevékenység csak akkor kezdõdhet, ha az elsõ már befejezõdött; ez a függõség
A tevékenységek viszonyát kapcsolatok segítségével írjuk le. A MS Projectben azt a tevékenységet, ahonnan a kapcsolat indul megelõzõ tevékenységnek hívjuk, mert ez megelõzi a tõle függõ tevékenységeket. Azt a tevékenységet pedig ahova érkezik követõnek nevezzük, mert követi azokat a tevékenységeket melyektõl függött.
Bármely tevékenység lehet a megelõzõje egy vagy több tevékenységnek, hasonlóképp bármely tevékenység lehet a követõje egy vagy több megelõzõ tevékenységnek.
A tevékenységek közötti kapcsolat típusa négyféle lehet:
A kapcsolatok szemléltetéséhez vegyünk két tevékenységet: X és Y
BK (FS) |
|
Befejezés-kezdés (Finish to Start) A program úgy ütemezi Y tevékenységet, hogy kezdését X befejezésétõl teszi függõvé. Ez a típus a legáltalánosabb, hiszen sok esetben egymásra épülnek az egyes tevékenységek, nem nélkülözheti a követõ folyamat az elõdjének elkészültét. |
KK (SS) |
|
Kezdés-kezdés (Start to start) A program úgy ütemezi Y tevékenységet, hogy kezdését X kezdésétõl teszi függõvé. Ha X kezdési idõpontja valamilyen oknál fogva módosul, akkor ez az esemény hat vagy hathat Y kezdésére is. |
BB (FF) |
|
Befejezés-befejezés (Finish to Finish) A program úgy ütemezi Y tevékenységet, hogy befejezését X befejezésétõl teszi függõvé. Ha X befejezési idõpontja valamilyen oknál fogva módosul, akkor ez az esemény hat vagy hathat Y befejezésére is. |
KB (SF) |
|
Kezdés-befejezés (Start to Finish) A program úgy ütemezi Y tevékenységet, hogy befejezését X kezdésétõl teszi függõvé. Ha X kezdési idõpontja valamilyen oknál fogva módosul, akkor ez az esemény hat vagy hathat Y befejezésére is. |
Kapcsolat megadására illetve módosítására több lehetõségünk is van:
BK kapcsolat létrehozásához vezessük egerünket annak a tevékenységnek a téglalapjára, amely elõfeltétele a másik megkezdésének. Amikor a kurzor négyirányú nyilat mutat, húzzuk el az egeret lenyomott egérgomb mellett elõször függõleges, majd vízszintes irányban a másik tevékenység téglalapja felé, majd engedjük fel a gombot.
Összekapcsolandó illetve szétkapcsolandó tevékenységek kijelölése után az eszköztár Tevékenységek összekapcsolása (láncszem) illetve Tevékenységek szétválasztása (áthúzott láncszem) gomb segítségével létrehozhatjuk illetve megszüntethetjük a kapcsolatot
Kapcsolatot létrehozhatunk illetve módosíthatunk a Gantt-diagram nézetben a bal oldali táblázatos részben található Megelõzõk oszlopban.
Kapcsolatot létrehozhatunk illetve módosíthatunk a Tevékenység adatai ablak Megelõzõk fülén.
A kapcsolatot jelzõ nyílon kétszer kattintva a Tevékenység függése ablakban módosíthatjuk vagy törölhetjük a kapcsolatot.
Gyakorlat:
2-3 tevékenység között BK kapcsolat kialakítása
Figyeljük meg, hogy mi történt! (átütemezés)
Hozzunk létre más módon BK kapcsolatot 3-6 tevékenységek között!
A Projekt menübõl a Projekt adatai ablak segítségével folyamatosan követhetjük a projektünk jellemzõit.
Találat: 6265