kategória | ||||||||||
|
||||||||||
|
||
|
|||||||||||||
Baromfitenyésztés
Baromfi ágazat jelentősége
Legdinamikusabban fejlődő ágazat. Okai: -könnyű új termékeket előállítani
-könnyű új technológiát bevezetni
-a baromfifajok függetlenek a környezettől
-egyre igényesebb fogyasztói magatartások (minőség és termék)
Fogyasztást befolyásoló tényezők: -szociális és gazdasági meghatározottság (relatíve olcsóbb a többi húsnál)
-könnyű és gyors elkészíthetőség
-egészséges (magas fehérjetartalom, alacsony zsírtartalom)
-fogyasztását vallási okok nem tiltják
-könnyű gyorsfagyasztás
-mikrohullámú sütésre alkalmas
-lehetőség a speciális csomagolásra
-gyors piaci alkalmazkodóképességre képes ágazat → gyors forgás
Dinamikus fejlődés jellemzi: egyes térségekben a minőség, máshol a termékek köre fejlődik. Az összhúsfogyasztás 26% a baromfi, ennek kb. 70% a broiler csirke.
Baromfiágazat árbevétele: csirke 33%, lúd 18%, toll 16%, libamáj 9%, kacsa 7%, liba 7%.
Baromfihús termelés: a világon évi 5% növekedés, Európában 3% - ez minőségi növekedés. Legdinamikusabban Dél-Amerika fejlődik, kb. 9%. Magyarországon a termelés kb. 400e tonna (kb. 10% a fekete gazd. része), az állatlétszám kb. 20M-ra csökkent, de a hústermelés nem csökkent ekkora mértékben. Egy főre eső baromfihús-fogyasztás: 31 kg/fő/év (2002). Baromfihús-termelés várható alakulása hazánkban 2008-ra: 20%-os termelésnövelés 480e tonnára.
Tojástermelés: a világon évi 4% növekedés. Európában enyhe csökkenés, Ázsiában kb. 9% növekedés. Magyarországon tojástermelést növekvő tendencia jellemzi: 200-210 db/tyúk. Egy főre eső tojásfogyasztás: 270 db/fő/év. Az árutojásnál a minőségi követelmény kisebb, mint a tenyésztojásnál.
Minőségi követelmények: -héj szilárdsága, színe (a szín az árutojásnál fontosabb)
-tojás sárgájának színe (Mo. - a sötétebb sárga a kedveltebb)
-tisztaság, osztályozás, jelölés, tárolás
Márkázott termékek: valamilyen garanciát és szigorú ellenőrzést jelent. Franciaország vezette be először (Label Rouge), Magyarországon is lesz Red Master néven.
Baromfiágazat: könnyű új hibridet bevezetni -gabonafogyasztó, mint az ember
(összefoglalva) kicsi generációs intervallum: 1év magas elhullási%
olcsó előállítani drága a prevenció: oltás, vakcina
jó húsminőség beruházás-igényes ágazat
könnyen honosítható energiaigényes ágazat
gyors tőkeforgás
a vallás nem tiltja
jó takarmányhasznosító képesség
Tojás
Képződés: keléskor mindkét oldali petefészek megvan. A jobb oldali 1-2 nap alatt elsorvad. Keléskor a petefészekben több ezer tüsző található. Kezdetben kis, fehér tüszők - érnek, nőnek - kis sárga tüszők - növekedés, érés. A stigma mellett felhasadva beleesnek a petevezető első szakaszába (tölcsér).
TÖLCSÉR - redőzött oldalfala van, a petesejt kb. fél órát tartózkodik itt. A megtermékenyítés a tölcsérben történik. A hím ivarsejtek a tölcsér belső oldalának redőin várnak a petesejtre.
ÖBÖL - kb. 3 órát van itt a petesejt, lefelé haladó forgó mozgást végez, itt kezdődik meg a sárgájára a fehérjének a rárakódása.
SZŰKÜLET - 1-2 órát tartózkodik itt a petesejt, kialakul a lágy héj a tojáson = kettős falú héjhártya. Ezen keresztül a víz még be tud áramlani a tojásba - telik a tojás. A szűkület mérete határozza meg a tojás alakját.
MADÁRMÉH - 19-20 óra, kialakul a meszes héj.
UTERO-VAGINALIS átmenet - 1-2 cm-es kanyarulat
VAGINA - 6-7 cm hosszú szakasz, 10-20 perc
KLOÁKA - a megtojás pillanatában kitüremkedik és visszafordul, ezáltal elzárja az ürülék útját, így a tojás sterilen jön a világra.
Külvilág
Egy tojás képződése több mint egy napot vesz igénybe: kb. 25-26 óra.
Tojásképződés
A tojás összetétele:
Sárgája: a tojás tömegének 32%-t adja. Petesejt. Szikhártya veszi körül, ez tartja össze. Legfelül található a csírakorong, itt termékenyül meg. Alatta a latebra, ez a sárgájának a leghígabb része, sűrűsége miatt legfelül tartja a csírakorongot. A sárgájában 4 sötét és 4 világos réteg váltja egymást - a világos résznél nem épült be takarmány. Sárgája színét a xantofil adja - kukoricából veszi fel. Összetétele: 48% víz, 31% zsír, 17 fehérje, 2% ásványi anyagok, 2% egyéb (vitaminok: A,D,E, B1,B2)
Fehérje: a tojás tömegének 57%-t adja. Védelmi funkció: embrió védelme a mechanikai sérülésektől, valamint a fehérje ion és víztartó képességének révén a mikroorganizmusok ellen. 2 réteg különül el benne: sűrű fehérjeréteg és a híg fehérjeréteg. Mindkettőnek van belső és külső rétege. A tojás lefelé tartó forgó mozgása miatt (öböl) a belső sűrű fehérjeréteg felcsavarodik és létrehozza a jégzsinórt - középen tartja a sárgáját. Összetétele: 88% víz, 10% fehérje, 2% ásványi anyagok (vitaminok + Ca,P,Mg,mikroelemek), 0,01% zsír (26% lecitin, 1% izolecitin, 4% kefalin, 4% koleszterin, 64% egyszerű zsírok)
Kettős falú héjhártya: egy külső és egy belső hártyából áll. A külső 3x vastagabb és erősebb. A hártyák fehérjefibrinszálakból állnak, permeábilisak: O2 bemehet, CO2 eltávozhat. A hártyák között légkamra található. Ez a tojás tompább végénél alakul ki. A tompább vég kerül először a külvilágba, lehűlik, kialakul - mechanikai folyamat. A csibe első légvétele innen történik.
Meszes héj: -kristályos alkotórész: kúpos kristályos réteg, csuklyás alapréteg és oszlopos réteg.
-szerves alkotórész: mamilláris réteg, erre szivacsos réteg épül.
-csatornácska=pólus: az alkotórészek között, a gázok itt áramlanak, kutikula borítja. A kórokozók nem jutnak be a tojásba és meggátolja a tojás túlzott vízveszteségét (ezért nem szabad a tojást megmosni).
Hormonális háttér: -oocyták hormontermelése
-fehérje termelés beindítása
-meszes héj kialakulása
2-3 héttel a tojásrakás előtt indul be.
Petefészek - sárgatestek - ezek ösztrogént termelnek → máj - lipid termelés beindulása, zsírmáj kialakulás megkezdődik - zsírsav anyagcsere elindul - foszfovitalin képződik → sárgatest , innen 2 út:
è ösztrogén, tesztoszteron: a belek nyálkahártyájára hat. Aktívvá teszi arra, hogy a D vitamin hatására Ca áramoljon ki. A Ca a csöves csontokba áramlik, ezek 20%-kal is megnagyobbodhatnak, később innen megy a tojásba.
èösztrogén, progeszteron: a petefészek öblében megindul a tojásfehérje képződés, a meszes héj az uterusban rakódik rá.
Az összetétel változása: a tojás tömege is változik az idővel, a tojástermelés vége felé kisebb tömegű tojásokat tojnak. A sárgája tömege alig változik (max.4%-ot változik), csak a fehérje változik döntően.
A tojás tömegét befolyásoló tényezők:
Genetikai háttér: Leghorn (egyhasznú)- kicsi tojás, Plymouth (kettős hasznosítású) - nagyobb tojás.
Időjárás: évszak, hőmérséklet. Kisebb tojás ï tartósan alacsony hőmérséklet (a takarmány a fűtésre megy), tartósan magas hőmérséklet (nem veszi fel a takarmányt)
Takarmányozás: -fontos a takarmány fehérjetartalma (átl. 15% nyersfehérje szükséges)
-fontos az aminosav összetétel, limitáló fehérje: cisztin, metionin
-a linolsavtartalom csökkenti a tojástömeget
-az ásványianyag tartalom a tojásminőséget befolyásolja
-mérgező anyagokra érzékeny az állat: szermaradványok, peszticidek, inszekticidek, mikotoxinok: spermiogenezis leállhat vagy embriófejlődés befolyásolása
Keltetés
A mesterséges keltetés terjedt el. A tojás nem áll kapcsolatban az anyával, mindent a tojás fedez. Megtermékenyülés (a csírakorongnál) után azonnal megindul az embrió fejlődése è 256 sejtes állapot - ekkor hűtés a tár 535h79f olási hőmérsékletre: 30 °C alá.
Keltetés:
1.nap a csírakorong körte alakú lesz, 18. óra - emésztőszervek kialakulása, 20. óra gerincoszlop, 21. óra - idegrendszer, 22. óra - fej, szem
2. nap szív, véredények, a 2. nap végén elindul a szívverés
3. nap testrészek, végtagok, szervek, orr, szárnyak
4. nap érrendszer
5. nap ivarszervek
6-9. nap lábak, szárnyak fejlődése
8. naptól tollkezdemények megjelenése
9. naptól csibéről beszélünk
10-21. nap növekedés, fejlődés
10-11. nap csontosodás
16. naptól szaruképződmények kialakulása
19. nap behúzódik a szikzacskó
20. nap bezáródik a köldök
Extraembrionális hártyák: embrión kívüli hártyák, minden hártyának sajátos szerepe van.
o Sziktömlő: a legfontosabb. Először alakul ki, táplálja az embriót, a köldökön keresztül kapcsolódik, a vérerek teljesen körülveszik, ezeken keresztül szállítódik a tápanyag. A tojás fehérje is belép a tömlőbe (14. nap).
o Amnion: teljesen körülveszi az embriót, megtelik folyadékkal. Védi az embriót a mechanikai sérülésektől. Ebbe is belép a fehérje (12-13. nap).
o Chorion-allantois: külön alakulnak ki, de azonnal összeforrnak → chorioallantois membrán. Az amnionra és a sziktömlőre is rátapad, körülveszi őket.
Feladata: -bontja a meszes héj mésztartalmát ð csontok
-a képződött melléktermékek, salakanyagok tárolása
-oxigénellátás a 19. napig, ekkor a csibe felcsípi a légkamrát - tüdőlégzés. Néhány óráig mindkét légzés, később csak tüdőlégzés
A membrán pattogzáskor felszívódik. Külső pattogzás: a meszes héj repedezni kezd, belső pattogzás: 20. nap körül a magzat kész, szinte elfogy a hártyarendszer.
Kelés: a csibe a tojást a tompa végénél feltöri, ez energiaigényes folyamat, ezért utána néhány órát pihen, majd kibújik (feltörte a tojást, megfordul, kitolat). Ezután pihen és szárad. Csak a kelés utáni nap szedjük le a csibéket, addig erősödik és szárad. A napos súly megegyezik a berakott tojás tömegének 65%-val.
Szinkronizáció: szinte egyszerre kelnek ki, a tojásban hallják a többieket - sietteti őket.
Keltetés során lezajlódó anyagcsere-folyamatok: -8-9. napig embrionális szakasz (minőség)
-10-21. nap magzati szakasz (mennyiség)
Szénhidrát anyagcsere: (1.héten van túlsúlyban) lebontás, beépítés. Nem minden szénhidrátot bont le, a glikogénből kb. 25-30% tartalék marad a sziktömlőben. Ez táplálékforrásul szolgál a kelés utáni néhány napban.
Fehérje anyagcsere: (2.héten van túlsúlyban) 7-9. napon kezdődik, a 12. naptól intenzív fehérjebontás.
Zsír anyagcsere: (3.héten van túlsúlyban): az összzsír kb. 30%-a beépül az embrióba, kb. 40%-a elég, kb. 30%-a tartalékot képez. A 11. naptól indul be a zsír lebontása, folyamatosan fokozódik, a tojás önhője növekedik - innentől kell a keltetőgépeket hűteni.
Ásványianyag forgalom: a keltetés második felében zajlik.
A keltetés története: mesterséges keltetés - gépek, helyek utánozzák a kotlót.
1700-as évek: első keltetőgépek (Fr.)
1780-as évek: nagy teljesítményű keltetőgépek megjelenése az USA-ban
keltetés forradalma: PETELSINE-féle új és korszerűbb keltetőgép
1940-es évek: Gergely-féle keltetőgép (Mo.)
Régen a keltetés két folyamata egy légtérben történt: keltetési idő, bújtatási idő
Keltető gépek:
Asztali keltető gépek: kis kapacitású, max. 1000 db, nem automatizált, nincs jelentősége
Szekrényes: legelterjedtebb, 20-40e db, jó helykihasználtság, automatizált. Gergely-féle, Petelsine-féle (Mo.), Pas Reform
Termes: a feltöltés és mozgás miatt időigényes és fertőzésveszélyes
Multi Stage: alagútrendszer, folyamatosan tölthető, 3 hétig töltik- elején már csibe. Előnye, hogy kihasználják a tojás önhőjét
A keltetés fizikai és mechanikai feltételei:
o Lámpázás: 1. lámpázás: 7-8. nap: -termékeny-e a tojás: kivenni, ha üres, vérgyűrűs (embrió elhalt), repedt, márványozott (héj szerkezete más-jól öröklődik)
-légkamra mérete, állapota
2. lámpázás: 18-19. nap: a bújtatóba átrakáskor történik. Ha a magzat nem mozog, akkor elhalt - a tojás kivétele. Ez a lámpázás nagyüzemekben elmarad (csak 1 lámpázás kötelező)
Forgatás: 2 óránként (egyszer jobbra, egy óra múlva balra) 60°-kal. Cél: az embrió ne tapadjon le. A bújtatóban nincs forgatás. Nagyobb madaraknál a tojásokat fektetve rakják és a hossztengely mentén is forgatják.
Hőmérséklet: 37,8-38 °C ± 0,1-0,2 °C
-befolyásolja a gép, az állat kora, genotípusa, tojás nagysága, páratartalom
-hűtés: szakaszos vagy folyamatos. Ahány napos annyi percig hűtünk. Elméletileg 4 napos kortól kezdik a hűtést, gyakorlatilag el lehet menni max. 10 napos korig.
Páratartalom: -1-3 nap: 75% - extembrionális hártyák kialakulása
-később: 50-55% - víz párologtatás
-bújtatóban 75% - puhuljon a héj
Keltetési sajátosságok:
|
Tojás tömege (g) |
Lámpázás |
Hűtés |
Kelési idő (nap) |
|
|
|
|
|||
Tyúk |
|
|
|
11. naptól |
|
Gyöngytyúk |
|
|
21 v. 25 |
|
|
Pulyka |
|
|
|
folyamatos |
|
Kacsa |
|
|
|
|
|
Lúd |
|
|
átrakáskor |
folyamatos |
|
Pézsmakacsa |
|
|
|
|
|
A tyúk értékmérő tulajdonságai
v Tojástermelő képesség:
Ivarérés: első tojás megtojása (18-20. hét). Minél korábban ivarérett, annál tovább lesz tojástermelő. A kettőshasznosításúak és a húshasznúak későbben érnek. Tojótyúk: 145-155 nap, húshasznú: 160-170 nap, pulyka: kistestű 28 hét, nagytestű 32 hét. Nagy a fenotípusos variancia: átlagtól való eltérés, gyengén öröklődik. Fajok között és fajon belül is eltérés található.
Perzisztencia vagy biológiai év: az első tojás megtojásától az első teljes vedlésig eltelt idő. Tojótyúk 50-52 hét = tojóhét, pulyka 24 hét, lúd 16-20 hét, kacsa 30-32 hét, nagytestűeknél 42-47 hét, pézsmakacsa 44 hét.
Vedlés: hormonális szabályozás alatt álló folyamat. A pajzsmirigyben a tiroxin mennyisége nő, fokozódik a hőleadás, az ivarszervek vérellátása csökken → a tojástermelés megszűnik, újabb tüsző nem érik - progeszteron termelődik. Ezt használjuk ki a mesterséges vedletésnél. Vedlési sorrend: nyak, hát, szárny, faroktollak. A vedlés indukálásában legnagyobb szerepe a hőmérsékletnek van. A vedletés lényege, hogy az állatokat komoly stresszhelyzetnek tesszük ki: nem kap takarmányt és esetleg vizet.
Kaliforniai vedletés: ebben az esetben a víz nincs megvonva
1-7. nap: nincs takarmány, 8 órás megvilágítás
8-10. nap: az elhullás drasztikus emelkedésekor újra adunk takarmányt
11-30. nap: kukorica, búza ad libitum
31. naptól: tojótáp ad libitum, 14-16 órás megvilágítás
2. hónap végére ismét tojástermelés
Általános, ablaktalan istállóban történő vedletés: a takarmány és a víz minden második nap megvonva, a 60. napra tojótápra állunk át, a megvilágítás kezdetben 8 óra, később 14-16 óra.
Tojástermelés intenzitása: ciklus = meghatározott időszak a tojástermelés alatt (tyúknál pászma). Egy tojástermelési időszakban több ciklus van, köztük szünet (max. 4 nap; kacsa, pulyka: 5-6 nap is lehet). A szünetekre jól lehet szelektálni. A tojástermelés intenzitása = éves tojástermelés / ciklusok száma.
Kotlás: hormonális úton szabályozott folyamat - prolaktin (anyai ösztön kiváltódik). A kotlás alatt blokkolódik a tojástermelés - progeszteron, prolaktin. A kotlás h2 értéke magas - jól szelektálható. A pulyka a leghajlamosabb a kotlásra - szelektálni kell. A lúd csak tartástechnológiai hibánál hajlamos.
Fény: retina ð agyalapi mirigy: LH hormon ð Graff-féle tüszők érése. Fényprogramok a tojástermelés megindítására: 18-19 hetes kor - sötétprogram. A takarmány energia és fehérjetartalmát visszafogják. A 21. hétre fokozatosan emelik a megvilágítást, a takarmány energiáját és fehérjéjét è szinte egységes tojásrakás.
-fény színe: vörös és narancs, kék fényben nem lát az állat
-fény erőssége: a tojástermelésnél 30-35 lux az optimális
-a fény befolyásolja a vedlést
o Hőmérséklet: 15-18 °C a termelési hőzóna, a komfortzóna kicsit melegebb.
o Páratartalom: a hideg, alacsonyabb páratartalmat jobban viselik.
v Keltethetőség: h2 értéke alacsony
o Tenyészállomány típusa: tojó típusú fajták keltethetősége jobb
o Tenyésztés milyensége: a rokontenyésztés mértékének növelésével csökken a keltethetőség, keresztezéssel javítható (heterózishatás)
o Tenyészállomány termelésben eltöltött ideje: a tojástermelés közepén a legjobb a tojások keltethetősége
o Tojás tömege: az optimális határon belül legyen
o Tojás minősége: héj, héj összetétele és szerkezete, alakja (tojásindex = hossz/szélesség = 1,3-1,6), szennyezettség: kórokozók bejuthatnak, ne legyen alommal vagy bélsárral szennyezett a tojás
o Takarmányozás: csökken a kelési%, ha alacsony a takarmány fehérjetartalma vagy nem megfelelő a fehérjeindexe (Haugh-egység: sűrű fehérje magasság, sárgája magasság, tojás tömege határozza meg. Mennyire friss a tojás??? Értéke min. 80)
o Kelési% = kikelt életképes naposcsibe/termékeny tojások száma vagy
Kikelt életképes naposcsiba/összes gépbe rakott tojás
Tyúknál 90% fölött. A másodikat szokták kérni, ez mond többet.
Tojás kora: 4-6 napnál ne legyen idősebb a tojás, a gyakorlatban max. 10 nap. Sóoldatos vizsgálat: ha a tetején úszik a tojás, akkor régebbi.
Termékenység: h2 értéke alacsony
Termelésben eltöltött idő: a termelés közepén a legnagyobb
Ivararány: tyúk 1:10, gúnár 1:3-5
Hőmérséklet: a magas hőmérséklet károsan hat a spermiumok mozgásképességére
Megvilágítás
Tartási mód: természetes vagy mesterséges
Takarmányozás
Hústermelő képesség: jobban öröklődő képesség. Broiler: egyszínű fehér, sárga láb és csőr, széles mell, jó húskihozatal. A láb és a csőr ne legyen pigmentált - sárga legyen.
o Kor: minél idősebb az állat, annál rosszabb
o Genetikailag meghatározott növekedési erély: a kor előrehaladtával csökken
o Ivar
o Hőmérséklet: 17-18 °C
o Telepítési sűrűség: db/m2
o Etető- és itatóvályú mennyisége: optimális 10-15 cm etetőhossz/állat
v Értékes húsrészek aránya:
Élőtömeg (2-2,2 kg) → grill-súly (élőtömeg kb. 70 %-a)→mell (grill-súly 32-33 %-a)
→comb (grill-súly 29-30 %-a)
Grill fertig: tisztított, belezett, fej és lábak nélküli test
Brat fertig: a belső szerveket egy kis tasakban visszarakják a testbe
Egészségi állapot: az elhullási %-kal jellemezzük. Tojóhibrid: 18. hétig 3-4%, utána 1-2%. Pecsenyecsibe: 4-6%.
Ellenálló képesség: vakcinákkal, vérvizsgálatokkal lehet megőrizni (tifusz, MAREK, pestis)
Vérmérséklet: a rossz szokásokkal jellemezzük.
Tollcsipkedés (a lúdnál a legnagyobb), tarajcsipkedés, lábcsipkedés (csak ketrecesnél, örökletes)
Tojásevés
Kannibalizmus: öröklődő tulajdonság, befolyásolja a takarmány beltartalma és az állománysűrűség
Takarmányértékesítő képesség:
Tojótyúkok takarmányértékesítő képessége:
1 kg takarmányból mennyi tojást termel?: 1 kg tojás - 2-2,1 kg takarmány, 1 tojás - 100-135 g (tojótyúk), 170-180 g (kettős hasznosítású)
Tojó testtömege: a tojótyúkok tak. értékesülése jobb: kisebb tömeg - jobb értékesülés
Tojó kora: az idő előrehaladtával romlik
Tartási rendszer: a hagyományosnál 2-3x-os ár van a ketreceshez képest, a ketrecesben több állat is elhelyezhető egységnyi területre
Takarmány minősége: minél jobb összetételű, annál kisebb adag kell belőle
Hőmérséklet: 15 °C körül
Pecsenyecsibék takarmányértékesítő képessége, pecsenyecsirke hízlalás:
Pecsenyecsirke előállítás: 6-7 hetes folyamat, 1 kg élőtömegre 2 kg takarmány jut
1-3. hét rendkívül intenzív növekedés
4-7. hét intenzív növekedés
Hím: 20-25 %-kal nagyobb testtömeget érnek el ← a nőivar előbb tollasodik és a tollasodásuk fehérjeigénye nagyobb, mint az izomrostok képződéséhez szükséges fehérjemennyiség (4:1)
1. hét 300 %-os testtömeg gyarapodás 160 g-ra
2. hét 140 %
3. hét 80 %
4. hét 55 %
7. hét 24 % - a pecsenyehízlalás vége
Kezdetben 75-80 %-os fehérjebeépülés (1-6. hét), aztán 60-70 %-os zsírbeépülés è ezért hagyjuk abba a hízlalást
Indítótáp: 23% nyersfehérje, Emet 12,5 MJ/kg
Hízlalótáp: 20% nyersfehérje, Emet 13 MJ/kg
Befejezőtáp: 18% nyersfehérje, Emet 13,5 MJ/kg
A baromfi genetikai sajátosságai
Mennyiségi tulajdonságok: az értékmérő tulajdonságok tartoznak ide
számláló: genotípusos hatás, nevező: fenotípusos hatás
D-domináns hatás, I-episztatikus hatás, A-additív gén hatás
h2 értékek:
tojás db szám - 0,3
tojás tömege - 0,4-0,7
tojáshéj színe - 0,58
héjvastagság - 0,27
tojássárgája színe - 0,15
rendellenes ovuláció - 0,4-0,5
szaporaságot befolyásoló tényezők - 0,05-0,25
libamáj nagysága - 0,63
tollcsipkedés - 0,56
Szülőpárok felnevelése, tartása a tyúknál
A későbbi teljesítményt határozza meg. Fontos az előírások pontos betartása a tartás és a takarmányozás során is. A lehető legkevesebb veszteséggel a lehető legnagyobb teljesítményre készítsük fel az állományt. Az állomány kiegyenlített legyen, jó szervezeti szilárdságú és optimális kondíciójú.
Nevelési rendszerek, nevelő házak nagy szülőpártartó cégek írják elő a nevelési technológiákat. Állományváltási sorrend szerint két típusú nevelést különböztetünk meg:
Egyfázisos: a napos állat a betelepítéstől a termelés befejezéséig egy helyen tartózkodik. Előnyei: -nincs törés az állományban
-olcsóbb: a takarítás és az almozás költségigényesebb
-a drága, importból származó nagyszülőket tartják így
Kétfázisú: a nevelés és a termelés külön épületben zajlik.
Előnyei: -jobb a férőhely- és eszközkihasználás
-az áttelepítésnél selejtezés végezhető
-minden fázisnál a megfelelő gondozót lehet alkalmazni
Tojótípusú állomány: 2 fázisú nevelés: 18-20 hétig nevelés, utána tojóház. A 23. héten 5% tojástermelést eléri è tenyészérett.
Hústípusú állomány: 16-18. héten telepítünk át, 25. héten lesznek tenyészérettek - lassabban érnek
Telepítési sűrűség: nem csak férőhelyigényt jelent, befolyásolja az etető- és itató-berendezés milyensége és a légcsere is.
Nevelőház: lehet mélyalmos vagy trágyaaknás.
Tojóház: lehet mélyalmos, trágyaaknás és ketreces
Etető-berendezések:
Vályús, kaparóláncos berendezés: 15 cm hossz számítása egy állatra
Zárt, csöves rendszerű: felsőpályás etető-berendezés, surrantóval szerelték fel, az önetetők csatlakoztatva a felső pályához - köretetők. Előnye: bővíthető és az etető magasság változtatható
Spirál rendszerű etető: zárt csőrendszer, nem felsőpályás. Előnyei: gyors feltöltés, pontos adagolás, szabályozható állatadag, korlátozott takarmányozás esetén fontos.
Itatók:
Szelepes: 1-1 szelepre 10-12 állatot számolunk
Túlfolyós, vályús rendszerű: a víz áramlik, ezáltal folyamatosan tiszta, 2,5 cm/állat
Felfüggesztett, automata köritatók: 80-100 madár/db
Légcsere: elszívásos ventilláció legyen, mely automatizált. A cél: az alsó 50 cm-es légtérben folyamatosan cserélődjön a levegő.
Teremfűtő berendezések: termálvizes, gázbefúvásos, villany, vizes radiátor rendszerű gáz fűtéssel
Világító berendezések: automatikusak legyenek
Hidegfényű világítás: neoncső
Izzós: égők, praktikusabb: több kisebb izzónak jobb az élettani hatása
Naposállatok fogadása:
Az istállót kialmozzuk az előző állatok után
Seprűs portalanítás
Nagynyomású mosás, előtte minden hordozható berendezés eltávolítása
Első nedves fertőtlenítés: 3-5 %-os lúggal
Száradás után berendezzük az istállót
Újabb nedves fertőtlenítés
Száradás után almozás: búzaszalma (4 kg/m2) vagy gyaluforgács (20-30 cm magasság)
Gázos fertőtlenítés: 100 m3-re: 10 l vízben feloldanak 1,6 l cc. Formalin, szétpermetezzük, légmentes lezárás 1 napra, alapos szellőztetés
Istálló felfűtése
Telepítési terv szerinti telepítés: csibekartonokkal vesszük körül - gyűrű: 1-2e állat
A gyűrű folyamatosan bővíthető, összenyitható. Az 5-6. napon levehető.
Etetés: csibekartonból 1-2 napig
Itatás: 2 l-es kúpos önitató, 1-2. napon tojástartó
Növendékek:
16-18/18-20 hetes korban telepítjük át. Áttelepítés előtt felkészítjük az állományt: 4-5 napig stressztakarmánnyal etetjük őket ( magas fehérje tartalom + vitaminok - C), a hajnali órákban kék fény alkalmazása mellett szelekciót végzünk.
Takarmányozás: típustól függ. Ügyelni kell a takarmányozásnál, nehogy korán kezdjék a tojástermelést, nehogy elzsírosodjanak. Ez a keltető tojások minőségére is kihat.
o Húshibridek: korlátozzuk a takarmányfelvételt - homogén állomány ð nagyobb tojástömeg, jobb minőségű keltető tojás
Napi takarmány mennyiségének korlátozása: ad libitumnál 20-30 %-kal kevesebb. Kialakul egy szociális rangsor, szétnő az állomány - nem lesz egyöntetű
2 naponta takarmányozunk: a gyakorlatban ezt használjuk, megfelelő etetető berendezés szükséges
a takarmány E-tartalmának csökkentése: hígítót tesznek bele: korpa, lucernaliszt. Emiatt többet esznek belőle az állatok - megdrágul a takarmány
Jércetáp |
Indítótáp |
Nevelőtáp I. |
Nevelőtáp II. |
nyers fehérje tart. |
|
|
|
Emet (MJ/kg) |
|
|
|
o Broiler szülőpárok: 1 - 4-6 hét ad libitum, nincs korlátozás
22. hétig 2 naponta jércetápot etetnek
22. héttől naponta takarmányoznak tojótáppal,
130-150 g/adag
o Barna héjú tojástermelő hibridek: nehezebb testűek
1-8 hét nincs korlátozás
9-18. hét jércetáp 2 naponta
19. hét 50% jércetáp, 50% tojótáp
20. héttől tojótáp korlátozás nélkül
o Fehérhéjú tojástermelő hibridek: nincs takarmány korlátozás. Az alomba szemes takarmányt szórunk, mikor nincs takarmányozás. Ha a takarmányt korlátozzuk, akkor a vizet is kell.
Világítás: ablak nélküli istállóban. Fontos a világítási program pontos betartása. 18 óráról indul és 12-13 hét alatt 6-9 órára csökkentjük. Az ivarérés indulásáig ilyen alacsonyan marad, blokkoljuk a tojásrakást. 19-21. héten 12-14 órára nő. A tényleges tojástermeléshez 16 óra megvilágítás kell. 5-8 lux/m2 fényintenzitás - kis megvilágítás. Megvilágított órák száma nő, a fényerősség is nő 15-20 lux/m2.
Istálló klíma: fogadó hőmérséklet 32-34 °C. Ezt 18-20 °C-ra csökkentjük. A relatív páratartalom 60-70 % legyen. Káros gázok ne legyenek a levegőben. CO2, NH3 ne szaporodjon fel - szellőztetés. 4 m3/ testtömeg kg friss levegő kell, áramlási sebessége 0,4 m/s.
Tenyésztojás termelés: tojó típus, hús típus azonos.
Állategészségügyi szempontból kifogástalan legyen az állomány
Jó kondíció
Megfelelő legyen a tenyésztojások keltethetősége
Kifogástalan ivari funkciók mindkét nemnél
A tojás beltartalma optimális legyen
Megfelelő ivóvíz, takarmány korlátozás
Árutermelő tyúkok tartástechnológiája
Padozatos nevelés: lehet mélyalmos (10-15 ezer állat/istálló),
Részleges rácspadlós (napos csibék hullám papírra)
teljes felületű rácspadlós (ritka) 13 óra megvilágítás alatt termelnek jól
Csibegyűrűk: 50-60 cm magas papír vagy drót kör, hullámpapírral, a 4-5-dik napon bővíthető, a 9-10-dik napon eltávolítható, 8-10 db napos/m2
Ketreces nevelés: egy vagy többszintesek lehetnek, alapterületük változó lehet, magasságuk fix: 30-40 cm.
Előnye:-jól szabályozható az állatonkénti takarmány és ivóvízellátás
-gépesíthetők a folyamatok
-trágya folyamatos eltávolításával könnyebb jó istállóklímát kialakítani
Hátrány:-nagy a kezdeti beruházási költség
-állatvédők nehezményezik ezt a fajta tartási módot
Naposállat fogadása: -fogadószintek kialakítása
-műanya - mikroklíma - létrehozása
-megfelelő páratartalom kialakítása
-naposcsibe fenékrács
-etetők, itatók kialakítása
-selejtezés 8 hetesen és 18-20 hetesen
Nevelő ketrecek: vályús etető, állítható magasságú itatók: szopókás vagy csészés
Tojóházi tartás: 20. héttől
Padlós: lehet mélyalmos, mélyalmos-rácspadlós és rácspadlós. A tojófészkek lehetnek egyediek (30-35 cm magas és mély, 25cm széles, 4 tyúk/fészek - 2-3 szinten) vagy csoportosak (50-60 állat/fészek, 60cm X 2-2,5m). Istállóklíma optimális értéke 18-23 °C, de a 15-20 C° is jó.
Ketreces tojótyúktartás:
o A ketrecek lehetnek egy vagy többszintesek
o Egyediek vagy csoportosak (3-5 tyúk/ketrec, 0,16m2/tyúk). A ketrec alapterülete 40cm X 40cm.
o Etetés: kaparóláncos vályús önetetők.
o Itatás: súlyszelepes csepegős vagy vályús túlfolyós itató.
o Istállóklíma: 13-18 °C, 65-75% relatív páratartalom
o Előnyei: -jobb férőhely-kihasználtság
-állategészségügyi szempontok
-tojás tisztább és nincs tojásevés
-kedvező istállóklíma - folyamatos trágyaeltávolítás
-gépesítés
-csökken az egy tojás előállításához felhasznált takarmány mennyisége
Hátrányai:-állatvédők neheztelései
-nagy beruházási költség
Fűtés:-infrasugárzók: gáz infrasugárzók - 12-15 db, 1000m2 - 150kW
-teremfűtő berendezések, hőlégbefúvók:
-közvetlen teremterhelésű berendezések
-kéményes, hőcserélős készülékek: ez a drágább megoldás
Hőszabályozás: lehetnek egyedileg szabályozott készülékek, lehet zónaszabályozás (hideg sarkok kialakítása) vagy a kettő együtt
Szellőzés célja: hidegben: a trágyából az NH3 kiszellőztetése, O2 beengedése, pára eltávolítása, melegben: saját párologtatás elősegítése
Kompenzáció: -léghűtéssel: 35 °C fölött érdemes, evaporatív berendezések és vízpárát fecskendező berendezések
-légáramlásos: 4-7m3 levegő/testtömeg kg
-keresztszellőzés: ventilátor, légbeejtő ablak
-hosszirányú - alagút rendszerű
Tojóház berendezései:
Mélyalmos
Rácspadlós
Trágyaaknás rácspadlós: a rácspadló lehet fa, fém vagy műanyaggal bevont fém (ez takarítható a legkönnyebben). 10 tojófészek tartozik egy blokkba, 1 fészekre 4-5 tyúkot számolunk. Naponta 4x, 5x össze kell gyűjtenünk a tenyésztojásokat, ne legyen alomban megtojt tojás. Kotlás leszoktató berendezések alkalmazása lehetséges
Állománysűrűség: db/m2
|
|
Mélyalmos |
Trágyaaknás |
Tojótípus |
fehér héjú tojás |
|
|
barna héjú tojás |
|
|
|
Hús típus |
|
|
|
o Takarmányozás: fontos a takarmány kukorica tartalma: min. 30-40%
Tojó típusú: könnyű testű és barna tojást tojóknál nem korlátozzuk a takarmányt. A tojó takarmányok em. nyersfehérje tartalma 15-16%, Emet =11-12 MJ/kg.
Hús típusú szülőpár: a takarmány nyersfehérje tartalma 18-20%.160 g-nál nem lehet nagyobb a napi takarmány adag. Szemestakarmány: 5-10 g/tojó. A kakasok takarmánya szigorúbban van korlátozva. Mivel szülőpártartás van, ezért a köretetőket magasabban helyezik el, hogy a tyúkok ne érjék el. A tyúkok etetőjére pedig rácsrendszert helyeznek, hogy a kakas feje ne férjen bele. Ca-pótlás: 3,5-4g Ca kell ahhoz, hogy 2g beépüljön a tojásba. Az állatok csak bizonyos szintig veszik fel a Ca-kiegészítőt - max. 7-8% lehet a takarmányon belül a kiegészítés (kagylózúzalék, mészkőgitt), heti 3x-i kiegészítés
Pecsenyecsirke nevelés és hizlalás
6-7 hétig tart a folyamat. Minden nap, amivel túllépjük az időt, az rontja a minőséget és növeli a költségeket. Az üzem méretén mindig a vágóhídi kapacitás határozza meg.
Hústermelő képesség: jobban öröklődő képesség. Broiler: egyszínű fehér, sárga láb és csőr, széles mell, jó húskihozatal. A láb és a csőr ne legyen pigmentált - sárga legyen.
Kor: minél idősebb az állat, annál rosszabb
Genetikailag meghatározott növekedési erély: a kor előrehaladtával csökken
Ivar
Hőmérséklet: 17-18 °C
Telepítési sűrűség: db/m2
Etető- és itatóvályú mennyisége: optimális 10-15 cm etetőhossz/állat
Telepítési sűrűség: 15-16 csirke/m2 a gyakorlatban, hízlalási végtömeg nálunk 1,8-2,1kg, legalább 32-35kg készterméket kell termelni 1m2-en.
Naposállat fogadása: -fogadószintek kialakítása
-műanya - mikroklíma - létrehozása
-megfelelő páratartalom kialakítása
-naposcsibe fenékrács
-etetők, itatók kialakítása
Takarmányozás: mindig ad libitum. A takarmány értékesítés nálunk 2,1-2,4 kg takarmány/élőtömeg kg
Levegőztetés: 4 m3/testtömeg kg
Világítás: 24 órás - a pihenési időszakban szűrt fénnyel világítanak
A hízlalás befejezésekor, a vágás előtt legalább 6 órával már nem szabad etetni és itatni. Kiegyenlített legyen az állomány, mikor a vágóhídra kerül ← automatizált darabolás, stb.
Tyúktenyésztésben alkalmazott eljárások
Csoportos pároztatás: több tojóhoz több kakast osztanak be, ezáltal az apa nem lesz ismert. Jobb termékenyülés, szabad partnerválasztás
Hárembeli pároztatás: 1 kakasos törzsek. Csapófészkes tojásellenőrzésnél használják ezt a módszert
Kézből való pároztatás: egyenként ketrecbe helyezzük a kakasokat és mellé tesszük a tojókat. Pézsmakacsánál használják. Hetente legalább egyszer. 1 gácsér 120 tojót bír el
Mesterséges termékenyítés
Egyedi megjelölések
Csak szülő- és nagyszülőpár tartáskor.
csibeszám - szárnyba
tenyésztésbe vételkor - törzsesítés (szárnyszám - a másik szárnyba)
Lábgyűrűk: törzsállományoknál. Több méretben készül. Jobb, mint a szárnygyűrű, mert nehezebben veszíti el az állat. Használat előtt le kell mosni
Csonkítási eljárások:
Tarajcsonkítás: Leghorn - nagy, lelógó taraj. Korai időszakban végzik
Lábujj csonkítás: kakasokat még a keltetőben. Sarkantyú - ne okozzon kárt a tojóban, jelölésre is szolgál
Csőrkurtítás: kannibalizmus megelőzésére. Csak a tenyészállatoknál végezhető. A keltetőben végzik 6-9. nap körül. Előnye: könnyebb az állományt kezelni, nem lesz tojásevés. Hátránya: visszaveti az állatot a növekedésben, napokig érzékeny lesz, fertőzési forrás lehet, szelepes önitatókból nehezebben isznak
Tyúkfajták
Tojástermelő fajták
LEGHORN: olasz parlagi tyúkból tenyésztették ki, 20 fajtaváltozata van. Egyszerű, fűrészelt tarajú fehér Leghorn: kis testű (kakas 2-2,5kg, tyúk 2kg) 240-250 db tojás/év; mészfehér tojáshéj; csőr, bőr , láb sárga
Vegyes hasznosítású fajták
RHODE ISLAND: -red
-fehér, ezüst: barna héjú tojást termel, barna héjú hibrideket állítanak elő belőle, 180-230 db tojás/év
NEW HAMPSHIRE: háztáji tartásban terjedt el, nem tűri a ketreces tartást. Tojás héja barna, 180-230 db/év
PLYMOUTH ROCK:-sávozott: USA, 200-220 db/év, minden színárnyalat
-fehér: 150-170 db/év
MAGYAR NEMESÍTETT TYÚK: '30 években Páldy Bálint tenyésztette. Védelem alatt álló őshonos fajta, fenntartása állami támogatással történik. 180-200 db/év - barna.
-sárga magyar: Mosonmagyaróvár, rekord: 206-208 db/év
-fehér magyar: Gödöllő
-kendermagos magyar: Hódmezővásárhely (fajtafenntartás)
ERDÉLYI KOPASZNYAKÚ TYÚK: 1870' évek, a kopasz nyak dominánsan öröklődik. Áll, arc füllebeny, taraj vérpiros. Szeme narancsvörös. 70 g-os tojásokat is produkál. Tojáshéj színe barna, de fehér is előfordulhat.
-fehér
-kendermagos
-fekete
SUSSEX: D-Anglia, 180-200 db/év
-red
-light
-columbian: az állat fehér; a farok- és szárnytollak vége fekete
AUSTRALORP: ausztráliai tenyésztés
Hústípusú fajták
FEHÉR CORNISH: nagy testű (kakas 5kg<, tyúk 4kg), mell húsa erőteljes, hibrid létrehozásában apai vonal, a fehér csőr és a sárga bőrszín a domináns, 120-130 db tojás/év
Hibridek
Tojástermelő hibridek
SHAVER STARCROSS 288: kanadai cégtől importálják a nagyszülőpárt napos korban. 295-305 db/év - mészfehér. Ipari célra használják fel
BÁBOLNA TETRA SL: jól tűri a ketreces tartást. 300-310 db/év - sötétbarna. Fogyasztásra.
BÁBOLNA TETRA L: fehér a tojás
BÁBOLNA TETRA H
BOWANS: 280-300 db/év - barna
-Nera - fekete
-Brown - barna
-Goldline - tarka
ISA BROWN: Rhode Island vonalat tartalmaz, 290-300 db/év
Húshibridek
ARBOR ACRES: 49 napos testtömeg: 2 kg jérce, 2,5-3 kg kakas
ROSS: Skóciából importálják a nagyszülőpárt. Ross 208 (Bábolna), Ross 308, Ross 508
COBB: angliai hibrid. 1,5-2 kg jérce, 2,5-3 kg kakas
SHAVER REDBRO: a naposcsibék vörösesbarnák. 2-2,5 kg jérce, 3-3,5 kg kakas
SHAVER STARBRO: fehér. 2,5-3 kg jérce, 3,5-4 kg kakas
LOKMANN: white és brown hibridek
Kedvtelésből tartott fajták
MINORCA WHITE
COCHIE: fekete, fehér
BRAHMA: a sárga magyar kialakításában részt vett
WIJANDOTTE: a sárga magyar kialakításában részt vett
ORPINGTON
Pulykatenyésztés
1590-ből írásos emlék, hogy Mo.-n már ismert volt (Balassi Bálint: póka)
után az évi állatösszeírásban is már szerepelt indiai tyúk néven
urbárium szerint 2 pulykát is kötelező beszolgáltatni a földbirtokosnak
Mo. pulykát exportált Angliába. Első jéggyárak létrehozása. Az állatokat levágták, jég
közé dugták és így szállították
Schneider Ignác 12e pulykát szállított ki Angliába. Kialakulnak a Mo.-ra jellemző
pulykák - bronzpulyka, rézpulyka (Cegléd, Nagykőrös, Kecskemét)
1945-ig tartott a pulykaexport
1968-ig más pulykafajta nem volt Mo.-n. G-21 hibrid kialakítása - kudarc.
első pulykahibridek behozatala. 2-3 évig tartott - fertőzés miatt ez is befejeződött
az első But hibrid behozatala, azóta ez a hibrid létezik
Mo.-n nincs pulykatenyésztés, csak tartás! A szülőket, nagyszülőket importáljuk tojás formájában!
A legtőkeigényesebb ágazata a baromfitenyésztésnek: egy tenyész pulykapipe 4-4,5£, kakas 5-5,5£. A tartáshoz megvannak a megfelelő technikáink. Elvesztette szezonalitását a pulyka - folyamatos a vásárlás. Kevés cég fogja össze a világ pulykatenyésztését:
Nicholas Turkey Breeding Farms (USA)
British United Turkyes (UK)
Hybrid Turkyes Inc. (Kanada)
San Valley Poultry Ltd. (UK)
Fogyasztói magatartás: -tápláló, magas fehérjetartalom: 21-24%
-alacsony zsírtartalom: 0,5-3%
-optimális zsírsavösszetétel
-alacsony koleszterintartalom
-legolcsóbban állít elő 1kg fehérjét
-egy állaton belül fehér és vörös hús (mell+comb) is
megtalálható
-vallási okok nem tiltják
-14-15% a baromfiágazaton belül
Kor és ivar szerinti elnevezések:
Napospipe: leszedéstől 24 óráig. Felszáradt, behúzódott szikzacskójú, ép, egészséges állat. 42g-nál nem lehet kisebb. Már a keltetőben: vakcinázás, szexálás, csőrkurtítás, ujjkurtítás
Kispulyka: 2 napos kortól-3 hetes korig, amíg a szűzvedlésen át nem esik
Növendékpulyka: -tenyésznövendék: 3-28 hetes korú
-pecsenyenövendék: 3 hétnél idősebb, de még nem vágóérett
Broiler v. pecsenyepulyka: 12-16 hetes, vágásra érett, 3-6 kg-os, széles mellű, mindig fehér (grill fertig, brat fertig)
Pulyka: 28 hétnél idősebb, tenyészérett: tojó és bak vagy kakas
Gigant pulyka: mellkihozatala bőr és csont nélkül 2,5kg. Nem korfüggő. A 10 kg-t elérő vagy meghaladó pulyka is gigant pulyka
Faji sajátosságok:
Kotlás: hormonális úton. Prolaktin hatására megszűnik a tojástermelés. Hajlamos a kotlásra, ami 2 hét kiesést is okozhat a tojástermelésben. Kiválthatja az istálló sötét zugai, a nem megfelelő fészek. Le kell róla szoktatni. A kotlózás napi feladat.
Vedlés:
3 hetes korban - szűzvedlés. Elveszíti a pehelytollakat, a fejen fonalas tollképletek alakulnak ki - szőr szerű. 5-7. héten alakulnak ki a fejen a jellegzetes bőrképletek (vöröshányás). Ez a legérzékenyebb időszaka a pulykának.
8-12. hét. 12. hétre vágásra érett - a szárny alatt a toll könnyen kihúzható. A 12. hét tájékán történő vedlés gondot okozhat, mert kopaszthatatlan lesz az állat.
kifejlett kor végén - nem megfelelő fénynél, kimerült szervezetnél. Ezt a vedlést nem tartjuk meg.
Küllemi, ivari sajátosságok:
Fej bőrredőzött
Ivari dimorfizmus: súlykülönbség 14 kg-nál kevesebb. Tojó kb. 10-15kg, bak 29-30kg is lehet.
Tarajos mellcsontú (nagyobb az izmok tapadási felülete)
Természetes pároztatás alkalmával a bakok megtapossák a tojókat nagy a tiprási veszteség. Tenyésztésben nem pároztatunk természetesen, helyette mesterséges termékenyítés van.
Sátorozás: a kakas jellegzetes viselkedése naposkor táján és ivarérett állapotban. A kakas a szárnyát a földig leengedi, faroktollait fölhúzza, kiterjeszti, fejét hátrahúzza, kidülleszti a mellkasát és puffogó hangot ad ki
Értékmérő tulajdonságaik:
Típusok: kis testű - mini, középnagy testű - midi, nagytestű - maxi, roaster - 3,5-4kg
Tojástermelő képesség: a tenyésztojások előállítása miatt fontos
Hústermelő képesség: a növekedési intenzitás fokozása a cél. Szakaszváltó pontok, ahol vissza esik a hústermelő képesség:
7-8 hét vöröshányás
12 hét vedlés
18-24 hét ivarérés
Vágási kihozatal:
|
Csontnélküli mell |
Csontnélküli comb |
|
Brojler |
14 hét |
|
|
Gigant |
20 hét |
|
|
Testrészek aránya a vágott tömeghez viszonyítva:
30-32 % bőr és csont nélküli mell
28-29 % comb
25-28 % nem értékes hús részek (nyak, szárnyak, farhát)
Növekedési erély 3-4. héten a legnagyobb. Kakasok növekedési erélye intenzívebb. Ez a vágási kihozatalban is megmutatkozik.
Takarmányértékesítő képesség:
1-4 hét 1,4 kg a felhasznált takarmány 1kg élőtömeg előállításához
5-8 hét 1,8kg
9-12 hét bak 2,2kg, tojó 2,5kg
13-16 hét bak 2,8kg, tojó 3,3kg
17-20 hét bak 3,5kg, tojó 4,5kg
20 hét bak 4,1kg (tojó ne nőjön tovább)
Tojástermelése szezonális, intenzitása 4. Kb. 100 tojás/160-170 nap
Keltethetősége: 80-90%
Termékenység: 90%
Ellenállóképesség: 1-4 hét - komoly elhullás lehetséges (60-70%), a 4. hét után az átlagos elhullás 5-7%
Vérmérséklet, rossz szokások: csipkedés, kannibalizmus, ingerlékeny kakasok
Pulyka tenyészpárok felnevelése és tartása
2 forma lehetséges: 1 és 2 fázisos - a 2 fázisos terjedt el inkább, a szelekció könnyen elvégezhető. Napos kortól a tojástermelés kezdetéig - 1. nevelési szakasz
A két ivart külön neveljük, de egy légtérben.
Fűtés: helyi vagy teremfűtés
Világítás: izzókkal, nem fénycső. Belmagasság 2,6-2,8m, az izzókat ilyen magasan kell elhelyezni
Naposállat fogadása:-fogadószintek kialakítása
-műanya - mikroklíma - létrehozása
-megfelelő páratartalom kialakítása
-naposcsibe fenékrács
-etetők, itatók kialakítása
Nevelőtér kialakítása: részlegesen almozzunk: műanya alá, csibegyűrűbe. Az alom csak faforgács (nedvszívó, pormentes). Egy csibegyűrűbe max. 250 állatot helyezhetünk. Az almot az első napokban le kell takarni hullámpapírral - ne csúszkáljon, az állatok szívesen csipegetik az almot (gyomoreltömődéshez vezethet). Világító önetetők használata, amíg rászoknak, hogy honnan egyenek. Istállóklíma: 1 hónap után alakul ki a hőszabályozó rendszerük az állatoknak
|
Teremhő |
Helyi hő |
1-5 nap |
|
|
6-10 nap |
|
|
11-15 nap |
|
|
16-20 nap |
|
|
21. naptól |
|
|
Levegőztetés: sebessége 0,2 m/s. (m3/óra/testtömeg kg)
|
Télen |
Nyáron |
0-20 hét |
|
|
20. héttől |
|
|
Világítás:
1-18 hét |
24 órán át |
70 lux |
26. hét |
6 óra |
50 lux |
30. hét |
14 óra |
50 lux |
44. hét |
17 óra |
|
Pulykabak: 12-13 órára csökken le max, 30 lux körüli megvilágítás
Páratartalom: 60-70 %-nál ne legyen magasabb ← sok párát bocsátanak ki az állatok. Harmatpontképződés: a külső környezetben és az istállóban a páratartalom megegyezik. Pára lecsapódik az alomra - páncélalom ð lábsérülések
Telepítési sűrűség: szülőpárok esetén (db/m2)
|
Nőivar |
Hímivar |
1-12 hét |
|
|
12 héttől |
|
|
28 héttől |
|
|
Csőrkurtítás: a szülőpároknál kötelező (eszköze a kauter). 5-6 napos korban célszerű. Lehet csak a felső kávát és lehet mindkét kávát az orrnyílás előtt 1 mm-rel. Fontos, hogy a nyelv ne sérüljön meg. 14-15 hetes korban ellenőrzés.
Takarmányozás: a 16. hétig megegyezik a pulykahízlalásban alkalmazott takarmánnyal. Takarmányváltáskor 3-4 napos átmenet szükséges. Etetőberendezés mérete nagyobb: 3 db köretető/250 állat. -indítótáp: 28% nyersfehérje
-nevelőtáp (12. hétre) 22%
-tenyésztáp (29. hétre) 16%, bakoknál 10%, 150 kg össztakarmány szülőpáronként
Selejtezés: időpontja előírt
Nőivarban 20 hetes korban és tojóházi áttelepítéskor (28 hetes korban) - max. 3% elhullás
Hímivarban 16-28 hetes kor között 4 hetente: 16, 20, 24, 28 hetes korban. Nagy szelekciós nyomás. 30 hetes korban próbafejés - ondóvizsgálat. Szelekciós támpont: testtömeg, küllem, lábszerkezet.
Tojástermelés időszaka: 28 hetes korban telepítik át az állományt. Előtte elvégzik az utolsó szelekciót. Kizárásos rendszerű tojófészkeket alkalmaznak: 60x60x50cm, 4-5 madár/fészek. Komfortzóna opt.: 18-25 °C. a tojásokat naponta többször összeszedik. Alomtojás max. 2%. Keltetőbe rakás előtt a tojásokat fertőtlenítjük. A tojás tárolási hőmérséklete 12-18 °C.
Mesterséges termékenyítés: ha az állomány 80-85%-a ivarérett ← 6 óráról 14 órára növeljük a megvilágítást (2 hétre rá ennyi lesz ivarérett).
termékenyítés - 2 nap - 2. termékenyítés - 5 nap - 3. termékenyítés - hetente 1
Ondóvétel fázisa: kloáka felső részét zárva tartjuk + hason erőteljes masszázs. 0,2-0,3 cm3, 10 Milliárd ondósejt, nem hígítjuk, kb. 10 alkalomra elég. 2-3 alkalom/hét. 23-26 °C tárolási hőmérséklet. Az ondóvétel után legkésőbb 1 órával használjuk fel az ondót.
Termékenyítés fázisa: 10-12 cm-es pipetta, 2-3 cm-re a bal petefészekbe. Termékenyítés időpontja: késő délután - nincs tojás a petevezetőben
Kotlás: gyorsan megkotlik. Kotlózás - a kotló állatokat ki kell szedni az állományból. Világítási órák számát növeljük. Az istállón belül ne legyen sötét rész. Kapuszisztéma rendszer: a kaparótérből leválasztanak egy kis részt, nappal nyitva a kapu, villanyoltás előtt 1 órával zárják a kaput, ha visszaül ð kotlik
Leszoktatóketrecek: alja lehet homok, drótháló, víz. Világítás és ventilláció folyamatos.
Pulykahízlalás
Ivartól és típustól függően 2 fő forma:-pecsenyepulyka hízlalás: 12-16 hét
-gigant pulyka hízlalás: 2,5 kg mellkihozatal, 20-22 hét
Takarmányértékesítés: 2,6 kg takarmány/élőtömeg kg
Intenzív hízlalás: hazánkban csak ezt használjuk. A környezettől teljesen függetleníthető. 1 és 2 fázisú lehet, a 2 fázisú a praktikusabb: 6 hét előnevelés és 6-16 hét utónevelés 18-24 gigant. A rotáció praktikusan megoldható. Az előnevelés a legenergiaigényesebb folyamat.
Félintenzív: 5-6 hetes előnevelés, aztán szabad tartás (olyan fajtát kell választani, ami ezt bírja)
Extenzív: csak a kelés és az első néhány hét van fedett helyen
Fogadás: maximum 2000 db-t lehet elhelyezni egy helyiségben. Megfelelő hőmérséklet és páratartalom kialakítása szükséges. Szellőztetésről is gondoskodni kell.
Világítás: 1-5 nap 23-24 óra 40 lux
6-10 nap 14-16 óra fokozatosan csökkentjük
Telepítési sűrűség: az elején 6-10 állat/m2, általában 2-3 állat/m2
Takarmány: a 16. hétig megegyezik a szülőpárok takarmányával (vagy eddig hizlalunk vagy gigant pulykát hizlalunk. A takarmány beltartalma: Emet=12-12,5 MJ/kg. Az indítótáp nyersfehérje tartalma 28%, a nevelőtápé 22%. A takarmányhoz adjunk: 5% zsírt (lehetőleg folyékonyt), antioxidáns anyagot (érzékeny a zsír minőségére), F vitamint. A nyersrost tartalom max. 5% legyen.
Nagy a vízigénye: közép testű 0,5l, nagy testű 1l
Vakcinázás: 3. hét baromfipestis ellen
7. hét baromfipestis
14. hét baromfikolera, orbánc
20. hét baromfipestis
23. hét fertőző agy- és gerincvelő-gyulladás
Pulykafajták:
Hagyományos fajták
BRONZPULYKA:5-7 kg tojó, 10-12 kg pulykabak. 70-90 db tojás (70g) - pettyezett
RÉZPULYKA
FEHÉR PULYKA: 1878-ban törzskönyvezték. A fehér toll recesszíven öröklődik. Mellpamacs - fekete folt. 6-7 kg tojó, 16-17 kg pulykabak
Hibridek
BUT BIG 6: nagytestű. 14 hetes testtömeg: 5,5 kg tojó, 7 kg bak.
GIGANT PULYKA: 20. hétig hizlalják. 9 kg tojó, 12,5 kg bak
BUT 9
DIAMOND WHITE: kis testű
DUBLE DIAMOND: közepes testű
LARGE WHITE: nagytestű
HIBRID MEDIUM: kis testű
HIBRID SUPER MEDIUM: közepes testű
HIBRID LARGE WHITE: nagytestű
NICHOLAS 900: nagytestű
NICHOLAS 300: közepes testű
Lúd
Sok írásos emlék maradt ránk - a lúd alkata, formája alig változott. A vadlúd színezetét felváltotta a fehér szín. I.e. az I. században már tömték az állatokat: füge, dió. Patkolták őket folyékony kátrány és homok rétegzésével, hogy messzire elhajthatóak legyenek.
Hármas hasznosítás jellemzi: -hús: 20-25e tonna
-máj: 2000 tonna, ebből 1,5 tonna export
-toll
Jellemzői:
Nagy növekedési erély: különösen a fiatalkori a nagyon jó
Kevés állati eredetű takarmányt igényel
Jó legelőkészség
Elhelyezéssel szemben igénytelen
Jó az ellenállóképessége
Gyenge a szaporasága
Szezonális termék-előállítás
Elnevezések kor és ivar szerint:
napos liba: az első néhány napban
kisliba: a 4. hétig
4, 5, 6, 7, 8 hetes pecsenye-, máj- vagy húslúd
növendék: 8 hetes kortól a törzsesítésig (nov.) - innentől tenyészlúd
pecsenyelúd: 8-10 hetes, első tollában lévő, legalább 4-4,5 kg-os, max. 4 mm bőr alatti zsír
húsliba: 16-30-37 hetes állat, 3-4x megtéptük (toll árbevétel)
zabos liba: csak zabon nevelik, különleges húsminőséget ad: Lengyelország
hízott liba: a feljavított selejt állat, nagy mennyiségű zsír van rajta
májliba
tolliba
gúnár
tojó
Értékmérő tulajdonságok
Tojástermelő képesség: nagyon oda kell figyelni, mert kevés tojást tojik: max. 50-60 db/ciklus. Hagyományosan januártól júniusig tojik ï költözőmadár. Az életkorral is összefügg: az 1. évben kevesebbet tojik, majd fokozatosan egyre többet. A tojástermelés és a termelés intenzitása között 0,5-ös korreláció van. A ciklusok közti szünet max. 3-4 nap. A tojástermelés és a szünetek közti korreláció: 0,4-0,7
Termékenység: befolyásoló tényezői
o Ivararány: nagytestűeknél - 1:3-4, közepes testű - 1:5-6, kistestű - 1:6-7
o Tenyészlúd típusa: tojástermelő típus is van - szapora tojástermelő típus anyai vonal előállításához
o Tenyésztési eljárás: keresztezéssel javul
o Életkor: a kor előrehaladtával javul
o Fényviszonyok
o Tartás, takarmányozás
o Csoport nagysága: max.250-300 db/csoport
Keltethetőség: 60-70% (a berakott tojásoknak)
Fajta: szapora fajtáknál jobb
Tenyésztési eljárás: keresztezéssel javítható
Tárolási idő
Szennyezettség
Mikotoxinokkal fertőzött lehet a takarmány
Takarmány fogyasztás: nem csak drága abraktakarmányt fogyaszt
Kotlás: hosszú fénytartalmú, meleg időszakban kotlik meg, 20-30% kotló állományszinten
Hústermelő képesség:
Növekedési erély: 8. hétig kifogástalan (1-4. héten rendkívül gyors) - a kifejlettkori testtömeg 70-80 %-t éri el. 16 hetes korig a mellizomzat még nő
Genotípus: EMDENI, POMERANI
Tartási mód: az intenzív, zárt tartástechnológia a legjobb
Klíma
Vágási tulajdonságok: értékes húsrészek
Májtermelés: h2 értéke 0,4-0,7. Kényszeretetés hatására nő, fontos a máj állapota a kezdeti időszakban. Fontos a parenchima állapota - ide épülnek be a zsírok, zsírcseppek. Töméskor ne alakuljon ki zsírmáj: a zsír kilép a májból.
-máj előkészítése a tömésre: magas fehérjetartalmú tak. etetése a tömés előtt 1-2 hétig
-nyelőcső előkészítése a tömésre: szecskázott zöldtakarmány etetése
Genotípus: TOULOUSE-I, BABATI májhibrid, LANDESI
Ivar: a nőivar 10-20 %-kal nagyobb májat növeszt
Sovány liba élőtömege: min. 4 kg
Testtömeggyarapodás
Takarmány: aminósavkiegészítés szükséges: metionin, kolin, B12
Technológia
Optimális környezet: nyugodt, nem túl magas hőmérsékletű környezet
Egészségi állapot
3 különböző korosztályt vonhatunk tömésbe:
-fiatal ludakat: 8-10 hetes, min. 4kg
-egyszer vagy többször tépett ludak: min. 4,5-5 kg
-selejt ludak: nemigen alkalmazzák (egészségi állapot)
Hízóalapanyag követelményei: -kiváló kondíció
-máj előkészítése
-jó egészségi és fizikai állapot
Fiatal ludak: 500-600 g-os májra törekszünk: egyforma, vérereket nem tartalmazó máj legyen
előny: -kevésbé állnak ellen a tömésnek
-nagyobb az induló májtömeg: 14-15 dkg
-rövidebb tömésidő: 16-18 nap - 14-16 kg száraz kukorica
-nagy napi tömeggyarapodás, alacsony zsírképződés
hátrány:-mivel nem tépünk, ezért a toll árbevétel kimarad
Tépett ludak: -jobban ellenállnak a tömésnek, de jobban bírják a tömést, kisebb az elhullás
-van toll árbevétel
-a tépés és a máj nagyság negatív korrelációban van
-induló májtömeg 10 dkg vagy kevesebb
-lassabb a ráhízás, a zsírosodás nagyobb
-hosszabb a tömési idő: 18-22 nap - 16-19 kg száraz kukorica
-a tépést követő 3-4. héten kezdhetjük az előkészítést
Elhelyezés: fontos az alacsony hőmérséklet - sok hőtől kell megszabadulnia az állatoknak. A téli szállások megfelelnek a célnak. Ügyelni kell a szellőztetésre és a pára eltávolítására - 15-17 m3/testtömeg kg
Tömési módok:
Szemes kukoricával: kukorica előkészítése: -párolás vagy áztatás
-főzés
adalékanyagok: só (0,5%), vitaminok, zsír
Lágy darával: 70 kg kukoricadarát leforrázunk 100 l vízzel
A 2 együtt: 1 rész dara + 4-5 rész szemes kukorica
Tömési technológiák: csak a gépi tömés van a gyakorlatban
Tömőtölcsér alkalmazása (szemes kukoricához): merev csövű, spirál alakú
Pneumatikus tömőgép (lágydarához): lágy, hajlékony cső. 2-4 állat/perc
Tömés intenzitása: fontos a folyamatos, egyenletes tömés - a nyelőcső ne ürüljön ki. 1,2-1,5 kg száraz kukorica/nap/állat. Kezdetben 2-3x tömünk naponta, a tömési idő vége felé 6-8 alkalommal naponta
Pecsenyelúd előállítás
8-10 hetes, első tollában lévő, 4-4,5 kg-os, bőr alatti zsír max. 4mm. Drága ágazat, mert nem használjuk ki teljesen az állat növekedését
Félintenzív, 2 fázisú: egy turnusban max. 2500 állat
Első fázis - előnevelés: a naposcsibe csoportok szoros rotációban követik egymást. Jól szigetelt előnevelő szükséges. A zsúfoltságot el kell kerülni - 16-20 db/m2. célszerű a drótrácspadló. 3-4 hét után engedjük ki őket a szabadba
Második szakasz - utónevelés: 4-5 hét. A gondozás nem igényel nagy figyelmet. Extenzív tartás, intenzív takarmányozás.
Tarthatók: -vízfelületen: víz cseréje, átfolyása + zöldtakarmány
-szárazon: legelő - folyamatos víz- és takarmány biztosítása + zöldtakarmány
Előnyösek a nyári szállások. Min. 8-10 °C-os külső hőmérsékletnél engedhetők ki a szabadba. Nagy méretű automata vagy vályús etetők, kb. 1 heti takarmány férjen bele - kevés gond
Intenzív: zárt tartás a hízlalás végéig. Almozás 20-25 cm. 25 db-os falkákat alakítunk ki. Szellőztetés: 3,5-4 m3/testtömeg kg.
1 fázisos: 2,5-3 lúd/m2 - végig ennyi marad
2 fázisos: 7-8 lúd/m2, a végén kell 2,5-3-ra csökkenteni
Tenyészludak fölnevelése és tartása, hagyományos törzslúd tartás
4-5 évig is tarthatjuk a törzsludakat, 2-3 éves korban a legjobb a tojástermelés. Fontos a törzsludak származása - jó ha tudjuk hogy fognak termelni 2-3 évesen. Fontos az állomány összetétele (kor szerint). Befolyásolja az elhullás és a selejtezés.
A kotlókat, nem jól perzisztálókat, rossz egészségi állapotú állatokat szelektáljuk - 1. éves termelés: szelekció 30-50% is lehet. A további években max. 10-20% a szelekció. A gúnárok szelektálására külön figyelmet kell szentelni - kevés a tojás, azok keltethetősége és termékenysége is rossz. 1. szelekció a keltetőben, itt ivararány-beállítás: 1:3-4 (ivarszervek alapján könnyen szétválogatható az állomány).
Ivarérés 30-35. hét, tenyészérettség 40-42. hét.
Hagyományos törzslúd tartás - nincs világítási program
Kelési idő megválasztása: ápr.1-máj.15 - tojástermelés jan.-jún.
Szelekció: előneveléskor
utóneveléskor
törzsesítéskor novemberben (kötelező)
Nevelés: 2 fázisban történik
o előnevelés: 40-50% páratartalom a légúti fertőzések miatt. A hőmérséklet 32 °C az 1-3. héten, később fokozatosan csökkentjük. 8-10 db/m2 a 3-4. hétre
o utónevelés: 3-4. héttől edző nevelés: szoktatás a külső időjáráshoz, a vízfelülethez - fokozatos kifutózás. 200-300 állat/csoport. Fontos a folyamatos ivóvíz ellátás. Zöldtakarmány etetés. Az őszi törzsesítésig utónevelő szállás: zajmentes (érzékenyek a zajra), fagymentes. A törzsesítésig 3 tépés, novemberben törzsesítés. Ivararány 1:3-6
o törzsólak: zárt istállók, beton kifutó (rajta etető és itató berendezések), úsztatócsatorna, rácspad (a kifutó és az úsztató között). Csak a tojófészkek vannak bent, az alom forgács vagy szalma.
Ludak permanens - folyamatos tojástermelése
Fényprogramokat használunk a folyamatos tojástermelés elérése végett.
Előkészítés: az előző tojástermelés leállításától a következő megindulásáig - 90 nap. A tojástermelést tépéssel tudjuk leállítani - regeneráció - majd előkészítés.
-rövidnappalos vagy sötéttermes szakasz: 40-45 nap a tojóknál, 20 nap a gúnárnál. 6-7 óra megvilágítás: kezdetben 5-8 lux, a végére 0,1 lux.
-átmenet nélkül megvilágítjuk őket 15-25 lux fénnyel
-3-4 hét múlva tojástermelés
Tojástermelés alatti megvilágítás:
rövidnappalos: 8-12 óra/nap, 15-25 lux - a perzisztenciát hosszabbítjuk meg
hosszúnappalos: 13-14 óra/nap - intenzívebb tojástermelés (Mo.)
Szedés: min. 3x szedni kell: 7 órakor, 11 órakor, 16 órakor. 4-5 tojó/fészek. Szedés után mosás, fertőtlenítés és szárítás
Keltetés: keltetőgépekkel és nagyobb keltetőtálcákkal. A tojásokat mindig fektetve rakjuk be, a légkamra a keltetőgép belseje felé nézzen. Sok helyen kézi forgatás van.
Lúdtolltermelés
Bevétel növekedést eredményez. Kézimunka-igényes folyamat - lehet gépesíteni, de nem terjedt el. A tolltépés nem befolyásolja a testtömeggyarapodást, a tojástermelést, a tojások termékenységét, de a vágott test minősége javul - kevésbé zsírosodik. Csak a tépésre érett madarakat tépjük - tollcséve vizsgálata: a fedőtoll szálirányban könnyen kihúzható, a tollcséve nem véres.
8-10 hetes korban az első vedléskor
7 hetente folyamatosan téphetjük: húslibát max. 4x, májlibát max. 3x, tenyészállatokat max. 3x tépjük
Tépés előkészítése:
Csak száraz, tiszta állatot tépjünk
Toll színe fehér legyen
Zárt istállóban tépjünk, de lehet a nyári szállásokon is
1 ember 50-80 állattal végez naponta
Max. 2-3 nap alatt kész legyen az állomány
A 4 tépéssel max. 500g toll jön le 1 állatról: 1. tépés max. 100g, 2. tépés 200-220g
Kereskedelem: tépés minőség
1. Kína 1. Mo.
2. Mo.
16 országba exportálunk, főleg: Németország, Franciaország, Svájc, Ausztria, Japán
Tollképződés: az érhálózat szemölcseiből fejlődik ki, epidermiszréteg veszi körül è pehelytoll " ezek helyét foglalják el a kifejlett tollak. A tollasodás nem egyszerre történik: mell - nyak, váll - has (legjobb minőségű) - hát
Lúd viselkedése:
Térlátása kicsi → kacsázó járás
Tárgy és emberfelismerő képessége rendkívül fejlett
Hallóképessége jó
Szaglása gyengén fejlett
Takarmányban válogatós: sós, savanyú, keserű takarmányt nem eszik meg
Vízigénye kisebb, mint a kacsáé, de mélyebb itatók szükségesek
Különleges hangmegnyilvánulásai vannak
Jellemző a rangsor kialakítása
Kezdetben monogám állatok voltak, később poligám
Párzás hosszabb ideig tart: szárazon vagy vízen
Lúdfajták:
Hústípusú fajták
EMDENI: nagy testű. 9 kg tojó, 10 kg gúnár. Fehér tollazat. Apai vonalkialakításokban szerepel
POMERÁNIAI: apai partner a keresztezésben. 9 kg tojó, 10 kg gúnár
Májhasznú
TOULOUSE-I LÚD: 9 kg tojó, 10 kg gúnár. Doboz formájú, hasaalja fehér. 500g máj.
SZÜRKE LANDESZI: fajtán belüli szelekcióval alakították ki, 500-800g máj
Szapora v. tojástermelő fajták
OLASZ LÚD: hortobágyi fehér ludat hozták létre belőle. 6,5 kg tojó, 7,5-8 kg gúnár. 50-60 db tojás/év
RAJNAMENTI: közepes testtömeg: 6,5 kg tojó, 7,5-8 kg gúnár. Fehér tollazat. 50-60 db/év.
MAGYAR FODROS LÚD: Debrecenben van a fajta fenntartása, kis testtömegű: 4-4,5 kg tojó, 5-5,5 kg gúnár
Lúdhibridek
BABATI MÁJHIBRID: 600-700g máj
KOLOS MÁJLÚD: 600-800g máj
LIPPITSCH MÚSHIBRID
SZENTESI FEHÉR: vegyes hasznosítású
HUNGAVIS COMBI: már nem használják
Kacsa
3 faj: házikacsa, Barbari = pézsmakacsa, Mulard - fajhibrid
A vízi szárnyasok exportlehetőségeik nagyon jók. A kacsatenyésztés jó piaci helyzetet képvisel - a baromfi ágazat árbevételének 44%-t adja.
Hústermelés (2002): 65000 tonna kacsahús (2001 + 40%)
Import naposállataink vannak - nincsenek jellegzetesen jó hazai fajtáink
Hasznosítás: -hús
-máj: hazai forgalmazásban főleg, külföldre pástétom formájában
-toll
Őse: tőkés réce. I.sz. az 1. századból már van írásos emlékünk. Kínában háziasították. Könnyen háziasítható. Szaporodni képes a házikacsával, az utódok termékenyek
Elnevezések kor és ivar szerint:
Napos kacsa: még nem evett, ivott állat, 24-48 órás
Kiskacsa: 1-2 hetes
Pecsenyekacsa: 45-52 napos, első tollában lévő, bőr alatt nem lehet zsír, 2,5-3 kg
Növendékkacsa: 8 hétnél idősebb
Tojó, gácsér: kifejlett kacsa
Hízott kacsa: 2-3 hétig tömik, bőr alatti zsír 1 cm fölötti. Egyre keresettebb termék
Értékmérő tulajdonságok:
Hústermelő képesség: h2 0,4-0,7. Cél: minél nagyobb mellizom elérése. Csak a fiatalkori hústermelő képességnek van jelentősége. Negatív korrelációban van a tojástermelő képességgel
Növekedési erély: jó. 7 hetes korra kész a kacsa. A kifejlett kacsa súlya 60-70x-e a napos kacsa súlyának
Értékes húsrészek: a gácsér jobb mellizom gyarapodást ér el. Az értékes húsrészek aránya: gácsér - 43%, tojó - 24% (több intermusculáris zsír)
Vágott áru minőségét befolyásolja: -genotípus
-vágási veszteség: csont:hús arány
-a hús vízmegtartó képessége
Takarmányértékesítő képesség: rossz Z élénkebb anyagcsere, más tartástechnológia. Átlagosan 3,3-3,5 takarmány kg/élőtömeg kg.1-2. hét 1,7 kg tak./testtömeg kg
3-5. hét 2,9 kg
5. héttől 5 kg fölött
Tojástermelő képesség: csak keltető tojást termelünk, tilos étkezési tojást felhasználni (szalmonella). 24 óra kell a tojás kialakulásához ð nagy mennyiségű tojást tud termelni. Nincs egyedi tojástermelés ellenőrzés Z csoportos tartás, tojóvályúba tojnak. 330-350 db/termelési ciklus (80-90g). A perzisztencia hosszú 200-300 nap (van 400 napos is - Khaki Campbell). Általában júniusban keltetünk, januárban vesszük őket tenyésztésbe.
Termékenység, keltethetőség: -genotípus határozza meg
(75-85%) -kor
-ivararány
-tojáshéj szerkezete
-tojás beltartalma
-tárolás
Ivararány: pekingi 1:6-7, Cherry Valley 1:5, Minicos 1:6
Tollasodás: 6-7. hétre vesztik el pehelytollaikat, utána minden ciklus végén vedlik. Nincs külön tépés
Ellenállóképesség: nagyon jó. Viszonylag kicsi az elhullás: előneveléskor max. 3%, tojástermeléskor 6-8%
Nevelhetőképessége: jó
Törzsállományok tartása, nevelése
o 50 napig tartó teljesen zárt, intenzív nevelés: gazdag országok végzik (Anglia, Hollandia, Dánia). Két fázis: előnevelés és utónevelés. 50 napig zárt, utána a szabadban helyezik el az állatokat - korlátozott takarmány. A kifejlett tenyésztojókat ismét zárt istállóba rakják vissza.
o Átmenet az intenzív és a félintenzív között:
Előnevelés: 28 nap, drótrácspadlós istálló.-0-14 nap fűtés
-15-28 nap nincs fűtés
Utónevelés: 29. naptól a betelepítésig (tenyészállattá minősítésig). Legelő
Hagyományos félintenzív:
Előnevelés: 18 nap:-lehet mélyalmos tartás
-drótrácspadló, ekkor 2 fázisra bontjuk: -1-10. nap fűtés(Mo.) -11-18. nap nincs fűtés
Utónevelés: 19. naptól a 20-22. hétig
Nevelőépületek: napos állatok fogadása ugyanaz. +10% betelepítése, vegyesivar - nincs szexálás. Hőmérséklet 32-33 °C, utónevelésre 16-18 °C - utóneveléskor nincs fűtés. Takarmány: 180g/nap válogatástól törzsesítésig, tojástermelés alatt 100g. 50% nevelő kacsatáp, 50% takarmány búza. Az állatokat 2 hetente mérjük a nevelési idő alatt. 49-52 nap szexálás - a fölösleges gácsérok leszedése
Környezeti feltételek: nincs szükség külön fényre az utónevelés alatt
Világítás: 1-13 nap 24 órás
14-56 nap természetes világítás
56. naptól a tojástermelésig 8 órás világítás a kifutón
Szelekció: a rossz tartású állatokat, a kis testűeket szelektáljuk ki
előnevelés végén: 11.nap
49-52.nap
3. törzsesítéskor
Tenyésztojás termelés:
Naponta 2x gyűjtik, fertőtlenítés, mosás. Kialakíthatók fészkek, de a tojóvályú az általános. kihajtónyílások az istállón, 250 állat/ajtóval számolva
A törzsistálló mindkét oldalán kifutó
A nevelési időszak alatt biztosítani kell természetes vízfelületet
Önetetők: nagyobb méretű sertés önetetők, a vízfelület és a törzsól között (+mészkőgitt etetése)
Itatók biztosítása
Törzsesítés október közepétől november elejéig
Takarmány: tojótáp, 100g/nap
Megvilágítás 14 órás
Hőmérsékleti opt. 10-15ºC
Szellőztetés: 8m3/testtömeg kg
Pecsenyekacsa hízlalás
Hazánkban félintenzív
Fogadás: ugyanaz
Előnevelés:
Lehet mélyalmos vagy drótrácspadló
Utóbbinál a 10. napig fűtünk, 11-18. nap között nem fűtünk. Nincs műanya - légbefúvásos melegítés
Szellőzés keresztszellőzéssel
Ablakos világítás
Etetés ugyanaz, 180 g/nap, indítótáp 13 %-os nyersfehérje tartalmú. Dercés és lisztes takarmányt ne adjunk
Ivóvízellátásra nagy gondot kell fordítani: 3x annyi víz kell, mint a broiler csirkének
Páratartalom max. 65-75%
Telepítési sűrűség:
Mélyalmos |
Drótrácspadló |
||
0-18. nap |
18 db/m2 |
0-10. nap |
|
19-28. nap |
|
11-18. nap |
|
29. naptól |
|
|
|
Szarvasi módszer: edzőtóra helyezzük az állatokat 19-24 nap között
Utónevelés:
Úsztatócsatornán: 6-7 db/m2. bárhol kialakítható, ahol van jó kút
Természetes vízfelületen: a legelterjedtebb. Nyári szállás (3 oldalon zárt). 10 db/m2. lejárók építése
Halastavon: kiment a divatból. 2 fázisú: beton úsztatócsatornán szoktatás, majd a 25. naptól kerülnek a halastóhoz, 160-170 db/m2
Szárazföldön: gyakran használt. 3-4 db/m2. Ivóvíz a legelőn + önetetők
Kacsafajták:
Tojástermelő kacsafajták
FUTÓKACSA: indiai futókacsa: pingvinszerű testtartás. 180-200 db tojás (70-80g). 1,5-2 kg tojó, 2-2,5 kg gácsér
CAMPBELL: -Khaki: nagyobb a jelentősége. 300db tojás/380 nap.
-Fehér
SZARVASI K-94
Húshasznú kacsafajták
AYLESBURY: 4 kg tojó, 4,5-5 kg gácsér. Bőre, tolla fehér. Kb. 100 db tojás/év
ROUENI: vadas jellegű állat, bőre sötét
Kettős hasznosítású kacsafajták
PEKINGI KACSA: -amerikai típus: jobb szaporaság, 200 db tojás/év
-német típus: pingvinszerű testtartás
Hibridek
CHERRY VALLEY 2000: tojóhibrid, 275 db tojás
CHERRY VALLEY SUPER M: húshibrid
Pézsmakacsa
Jellegzetesen vörös színű, vadas ízű húsa van (a Mulard húsa márványozott is).
1980 Mulard kitenyésztése Franciaországban. A tojó költéskor melankolikus hangot ad (törökkacsa). A csőr környékén szemölcsök találhatók - szemölcsös kacsa. Jól fejlett karmok a lábon ← faodvakban fészkel. Keresztezték a pekingi kacsával
- Mulard fajhibrid: -1 vonal - pézsmaréce - jó májtermelés
-2-3 vonal - pekingi kacsa - hús és tojóvonal
nem tud szaporodni - nagyfokú sterilitás. Tojókat pecsenyeként, hímivart májtömésre.
Jellemzők:
Úszóhártyás láb, mely karmokban végződik → tud fára mászni, faodvakban fészkel
D-Amerikában házisították
Teste hosszú, csőre töve piros és szemölcsökkel borított (a háziasítotton fejlettebbek)
Ivari dimorfizmus nagy: gácsér 3,5-5 kg, tojó 1,5-2,5 kg
Szárny fesztávolsága nagy: a gácsérnál elérheti a 150 cm
Mindkét ivar hangtalan
Rejtőzködő fészekrakó tulajdonság
A háziasítottnál színváltozatok fedezhetők fel
Tojásmennyiség: h2 - 0,16
Életkor az első tojásrakáskor - 0,49
Testtömeg - 0,4-0,5
|
|
Pekingi kacsa |
Pézsmaréce |
|
ivarérettség |
22-24 hét |
28-30 hét |
|
tojástermelés |
40-42 hét |
44 hét |
|
tojástermelés |
200-220 db |
185-195 db |
|
termékenység |
|
|
|
keltethetőség |
|
|
|
tak. fogyasztás 24 hetes korig |
23kg |
15kg |
Értékmérő tulajdonságok:
Tojástermelő képesség: 24 óra vagy kevesebb kell 1 tojás kialakulásához
Perzisztencia: 23 és 21 hét - köztük szünet és vedlés (12 hét). Ez után a tojástermelés és a termékenység csökken
Intenzitás: a 2. ciklus után javul. A periódusok 5-10 nap
Ivarérettség: általában a 23. héten, amikor a megvilágított órák száma eléri a 16 órát
Fény: mesterséges megvilágítást ne használjunk. Az egész tojástermelés alatt kell a 16 óra megvilágítás
Hőmérséklet: 26-27 °C fölött leáll a tojásrakás
Termékenység: az ivararány 1:4-5 természetes pároztatásnál, max. 100 tojó/csapat. Mulard: mesterséges termékenyítés Z gácsér spermatermelése rövidebb, mint a tojó ivarérettségi időszaka. Az 5-15. termelési hétnél a legjobb a tojástermelés, a termékenység és a keltethetőség
Hústermelő képesség: a mellizomzat az értékes
Növekedési erély: 10-11. héten a legintenzívebb a hústermelő képesség
Vágótulajdonságok: -vágási kihozatal 60%
-bőr nélküli mellfilé: Pekingi - 11%, Mulard - 14%, pézsmaréce - 14%
-hasűri zsír: Pekingi - 2,3%, Mulard - 1,2%, pézsmaréce - 2,9%
Toll: iparilag felhasználható, de nem tépik az állatokat
Májtermelés: Mulard. A fehérje- és zsírbeépülés a döntő. A tojók mája véreres lesz - kevésbé értékes. A hússzín barna lesz a tömés alatt. 1-2 tömés naponta, 13 nap a töméshossz: van előtömés (felkészítési szakasz), ez nincs benne a 13 napban. Nagy mértékű a ráhízás, lehet 60% is
Minőség:
|
|
Máj |
Lipidek |
legjobb |
Landeszi lúd |
770g |
|
|
Mulard |
680g |
|
|
Pézsma |
550g |
|
Lipidolvadási veszteség: a sütés során kikerülő zsiradék
|
|
105 °C |
|
Lúd |
|
|
Pézsmaréce |
|
legjobb |
Mulard |
|
Takarmányértékesítő képesség: pekingi 2,3-2,6 kg - legjobb
Barbari 2,6-2,8 kg
Mulard 2,5-2,7 kg
Életképesség, ellenálló képesség: nevelési idő alatt max. 3,5-4 % az elhullás. Az első hét nap a kritikus
Tenyésztési módszerek:
Tömegszelekció: csak ez használható (a családszelekció drága), nagy h2 értékű tulajdonságoknál. Folyamatos tenyészkiválasztás. Pedigré szaporítás
50 gácsér x 200 tojó →4500 ismert származású utód (ivararány 1:1)
2250 gácsér és 2250 tojó (ebből selejtezek)
jelölés elvesztése miatt 250 out 250
növekedési erély alapján 1200 out 1000
ivarérés alapján 400 out 200
termékenységvizsgálat 200 out 400
kifejlettkori testtömeg 150 out 200
marad: 50 gácsér és 200 tojó
Takarmányozás: indítótáp 19-20% nyersfehérje
nevelőtáp 15-16% tojótáp 15%
Húshasznú Barbari és Mulard felnevelése:
Barbari: zárt, intenzív nevelés, rácspadló: lehet drótrácspadló, farácspadozat, műanyag rácspadló, bontható, szétszedhető rácselemek
Hizlalóistállók: -hús: zárt, intenzív. Ugyanaz mint a pecsenyecsirke, pecsenyekacsa
-máj: utónevelés történhet legelőn, előtömés kezdődik a 12. héten. Tömőketrecek: csoportosan vagy egyedileg. Tömés: szemes kukorica, lágydara vagy a 2 együtt. Fontos a tömés alatt az istálló hűthetősége
Tenyész állatok felnevelése:
Zárt, intenzív. Ivar szerint külön neveljük őket.
Fogadás: rácspadlóra. 25-26. héttől 14-16 órás megvilágítás
Farokkurtítás kötelező a tojóknál
Csőrkurtítás a 16-18. napon
Tenyésztojás termelés:
Min. 70g a tojás
25. héten tojóházba helyezés
Perzisztencia: 44 hét = 23 + 21. Közte 12 hét szünet
A tojást hűtjük, nem mossuk csak fertőtlenítjük, majd tároljuk
Kelési idő 35 nap , 31. nap megy át a bújtatóba
Mulard - mesterséges termékenyítés ð zárt, intenzív tartás, külön neveljük a nemeket. A 3. héttől korlátozzuk a takarmányt. Folyamatos spermavétel. A tojás nagy önhője miatt az öntözés és hűtés mellett párásítunk is
Gyöngytyúk
Afrikából származik
Fajváltozatok, fajtaváltozatok és alfajok vannak
2 alcsalád: -kontyos típusú gyöngytyúk: csak vadon élnek: -fodros fejű gyöngytyúk
-keselyű fejű gyöngytyúk
-sisakos típusú gyöngytyúk: ezt a típust tenyésztjük, tartjuk. Kb. 20 alfaj. fejen szarusisak rajta nincs toll, csak szőrképletek
A rómaiak kezdték el a gyöngytyúk tenyésztését. Azután szinte kihalt, de a VI. századtól ismét OK.
Vadas ízű, sötétebb húsa van
Elnevezések:
Napos gyöngytyúk: 72 óránál fiatalabb, 33g
Gyöngyöspipe: 6 hetes korig
Növendék: 6 hetes kortól a kifejlett korig
Tojó, növendék kakas: az ivarérett állatok neve
Tojó, kakas: a kifejlett állatok neve
Pecsenye gyöngytyúk: 12-13 hetes állat, 1,2-1,4 kg
Külső megjelenés:
A két ivar nagyon hasonlít - az ivari dimorfizmus kicsi. Kakas: nagyobb sisak és állebeny, a két lebeny közti rész türkizkék. A testnagyság alig különbözik - 10-20 dkg eltérés van. Testformája jellegzetes: a szárny szorosan a testhez simul. Láb színe: piros → palaszürke. A mell jól izmolt. A kifejlettkori testtömeg 1,7-1,8 kg
Ivararány:
Viselkedés: izgága, hirtelen vérmérsékletű állat. Jellegzetesen gyors járású
Értékmérő tulajdonságok:
Hústermelő képesség: a 12 hetes testtömeg 1,2-1,3 kg (a kifejlettkori 60-70%-a). takarmány fogyasztás: 4-4,4 kg/élőtömeg kg. Mellnövekedés a legintenzívebb. A 13. hét után csökken a fejlődés intenzitása. A tojónál a 10. hét után intenzív zsírbeépülés figyelhető meg
Szaporaság:
Tojástermelő képesség: extenzív. 70-90 db/év .
Perzisztencia: ESSOR 36 hét 160-170 db/év
BEGHIN 38 hét 150-160
Kékesszürke 22-27 hét 80-120
45-52g/tojás. Jellegzetesen csúcsos, sötétbarna héj, rajta apró pöttyök. Május, júniusban kelt - májusban fog tojást termelni. Az 1. évben a legjobb a tojástermelés, utána 20-30% csökkenés. Héjszilárdság: kemény héjú tojás - héjszilárdságmérő
Termékenység 95% feletti is lehet, a keltethetőség 90-95%. Kor: a gyűjtött tojás max. 6-7 napos legyen. Tárolás: 15-18 °C, 75-80% páratartalom
Életképesség: jó embrionális életképesség. Fontos a bújtató relatív páratartalma, legalább 85% legyen Z kemény héj
Ellenállóképesség: 3-4 hetes kor után kivételes szervezeti szilárdság jellemzi
Tenyész és pecsenyegyöngyös nevelés:
Intenzív vagy extenzív nevelés, mindkettő 2 fázisos
Előnevelés: 5-6 hét. 3. hétig zárt tartás, azután kifutó, az 5-6. héttől a szabadba
Fogadás: -36 °C, lassabban csökkentjük a hőmérsékletet
-60-70% páratartalom
-5m3/testtömeg kg
-telepítési sűrűség: 18-22 db/m2
-csibegyűrű
-itatók: kúpos vagy súlyszelepes önitatók
Utónevelés: pecsenyegyöngyös - 6-13. hétig, tenyészgyöngyös - 6-22. hétig (a beólazásig). Ülőrúd-rendszer kialakítása: 18-20 cm/állat. Az istálló legalább 2/3-ban legyen. Legyenek fák a kifutón - emiatt a kifutó tetejét le kell fedni. 14-16 állat/m2
Törzsállomány:
2 féle nevelés lehet, de az intenzív nem terjedt el
Extenzív utónevelés:
Az épületnagyságot úgy válasszuk meg, hogy max. 2000-5000 db/épület
Vályúszerű tojófészek: 1m2/tojó
Természetes megvilágítás
Takarmány: 16% nyersfehérje. Nem csak tojótáp, 10-20% szemes búza
Intenzív is lehet: mélyalmos vagy ketreces
Gyöngytyúkfajták:
Fajta
KÉKESSZÜRKE GYÖNGYTYÚK: ezüstszürke. 1,5-2 kg hím, 2 kg tojó. 80-90 db tojás.
Hibridek
ESSOR
HORTOBÁGYI HIBRID
GALOR: 4 vonalas hibridek. 170-180 db tojás/év
BEGHIN
Fajták: -Kékesszürke Hibridek: -Beghin: 3 vonalas hibrid, 2 apai + 1 anyai
-Ezüstszürke
-Essor: 4 vonalas, 2 apai + 2 anyai
-Galor: 4 vonalas, 2 apai + 2 anyai
Találat: 25150